Sorana Cîrstea a eliminat-o pe campioana olimpică de la Rio. Românca e în turul II la Miami

Sorana Cîrstea a a învins-o pe Monica Puig, scor 6-2, 6-4, şi s-a calificat în turul doi al turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, dotat cu premii în valoare totală de 7.699.423 de dolari.

23 mart. 2017, 06:38

Meciul a durat 70 de minute, iar Sorana Cîrstea a reuşit o victorie spectaculoasă împotriva campioanei olimpice en-titre.

Sorana va juca în turul următor chiar azi, în jurul orei 23.00, împotriva letonei Anastasia Sevastova, locul 25 WTA.

La rândul său, Patricia Țig s-a calificat în turul doi, după ce a învins-o pe britanica Heather Watson, cu 7-6 (4), 6-1. Țig (22 ani, 95 WTA), venită din calificări, s-a impus într-o oră și 24 de minute în fața unei adversare de 24 de ani, care ocupă locul 108 în lume, dar care în 2015 era pe 38.

Țig, care se află pentru prima oară în turul al doilea al unui turneu WTA Premier, și-a asigurat un cec de 22.325 dolari și 65 de puncte WTA, dar va avea o adversară foarte puternică în runda următoare, Kristina Mladenovic (Franța), cap de serie numărul 22. Cele două s-au întâlnit o singură dată, în 2015, la Wuhan, în primul tur, jucătoarea din Hexagon impunându-se cu 6-1, 6-4.