Sorana Cîrstea, înfrângere surprinzătoare la Seul. A pierdut la numărul 155 mondial

Sorana Cîrstea, locul 52 WTA şi cap de serie numărul 4, a fost elimintă, în sferturile de finală ale Korea Open, de thailandeza Luksika Kumkhum, locul 155 WTA, venită din calificări.

22 sept. 2017, 07:05

Luksika  Kumkhum s-a impus cu scorul de 6-3, 6-1, după 65 de minute de joc. Pentru prezenţa în această fază la Seul, Cîrstea va primi un premiu de 5.900 de dolari şi 60 de puncte WTA, cu care va urca şase poziţii în ierarhia profesionistă, până pe locul 46.

Luksika Kumkhum este cunoscută în tenisul profesionist prin victoria obţinută în primul tur la Australian Open 2014 în faţa Petrei Kvitova.

Sorana Cîrstea este calificată în sferturi şi pe tabloul de dublu, în echipă cu principala favorită de la simplu, letona Jelena Ostapenko, locul 10 WTA.