Tenisman de top, depistat pozitiv cu cocaină. Acum doi ani a câştigat Cupa Davis

Tenismanul britanic Dan Evans a fost depistat pozitiv cu cocaină la un control efectuat în luna aprilie, informează BBC.

23 iun. 2017, 19:31

Fost câştigător al Cupei Davis în 2015, Evans are 27 de ani şi este numărul 50 mondial. Evans a evoluat ultima oară la turneul de la Surbiton, la începutul lunii mai.

Jucătorul riscă doi ani de suspendare pentru încălcarea regulamentului antidoping. Evans a fost depistat pozitiv la Barcelona Open în 24 aprilie, iar suspendarea intră în vigoare din 26 iunie.

Dan Evans s-a născut pe 23 mai 1990, la Birmingham, iar anul acesta a ajuns până în optimi la Australian Open. La începutul anului a jucat prima sa finală ATP, la Sydney, după ce l-a învins pe Dominic Thiem în semifinale pierzând finala cu Gilles Muller.