Trei români, titulari în INFERN. Suporterii au dat FOC la stadion, în finala Cupei Bulgariei VIDEO

Cosmin Moţi a câştigat în premieră Cupa Bulgariei cu Ludogoreţ Razgrad, după 1-0 în finala cu Botev Plovdiv, echipă la care evoluează Srgian Luchin şi Alexandru Curtean. Meciul s-a jucat la Burgas, iar fanii învinşilor au provocat incidente majore.

15 mai 2014, 19:47

Finala Cupei Bulgariei s-a disputat în acest an între Ludogoreţ Razgrad şi Botev Plovdiv şi a fost marcată de incidente majore. Scandalul a izbucnit cu o jumătate de oră înainte de fluierul final, când galeria lui Botev a aprins mai multe torţe, pe care le-au aruncat pe gazon, pentru ca apoi şi o parte dintre suporteri să pătrundă pe teren.

Meciul a fost întrerupt timp de 18 minute, însă în final partida a fost întreruptă din nou, din cauza violenţelor, după ce arbitrul a eliminat un jucător de la Botev.

Vezi şi Stadion în flăcări. Cum au sărbătorit bulgarii de la Levski victoria în derby VIDEO

În final, Ludogoreţ a câştigat cu 1-0. La învingători, fostul dinamovist Cosmin Moţi a fost integralist, în timp ce la Botev Plovdiv au fost titulari atât Srgian Luchin, cât şi Alexandru Curtean, acesta din urmă fiind schimbat în minutul 79.