România, victorie chinuită cu Armenia. Joc modest, gol în prelungiri

Naţionala de fotbal a României a obţinut a doua sa victorie în preliminariile CM 2018, 1-0 cu Armenia. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Alexandru Maxim, în minutul 90+1.

01 sept. 2017, 17:11

România a fost egala Armeniei timp de 90 de minute. Un joc prost şi fără orizont, pe cale să se încheie ruşinos, a fost salvat în primul minut al prelungirilor, de golul lui Maxim, şi acela venit oarecum întâmplător: şut în forţă al lui Benzar, în diagonală, deviat în plasă de jucătorul lui Mainz.

Victoria asta însă nici nu ne dă speranţe, nici nu ne duce mai aproape de Mondiale. Este o victorie a hazardului, născută din gheata Maxim, iar publicul nu s-a lăsat păcălit şi a continuat să scandeze „Demisia!”, deşi tabela arăta 1-0.

În actualele preliminarii, România a câştigat doar în faţa Armeniei, 5-0 şi 1-0, iar dacă e să comparăm cele două rezultate am deduce că naţionala noastră e în regresie. Şi chiar aşa şi este, deoarece tricolorii au jucat mai prost vineri, cu Armenia, decât în egalul cu Danemarca, din luna iunie. În plus, acum au jucat şi peste 35 de minute în superioritate numerică, Voskanyan fiind eliminat înaintea penalty-ului ratat de Stanciu.

Urmează, luni, meciul cu Muntenegru, de la Podgorica, iar şansele de calificare rămân doar teoretice.

Cele mai importante faze ale meciului:

Min. 90+1 GOOOL România! Maxim deviază şutul lui Romario Benzar şi România deschide scorul! România-Armenia 1-0.

Min. 81 Un nou gol anulat României, just, pe motiv de ofsaid. Maxim s-a interpus pe traiectoria unei mingi şutate de Benzar, dar poziţia lui afară din joc era evidentă.

Min. 61 Dublă ocazie a românilor. Şutul lui Bogdan Stancu este respins în corner de portarul armean, apoi Chiricheş reia peste poartă din 6 metri, în urma loviturii de colţ.

Min. 59 Cristi Ganea trage de la distanţă, pe lângă poarta armenilor.

Min. 55 Bogdan Stancu ratează lovitura de la 11 metri! Portarul a intuit colţul în care va trage şi a reuşit să respingă! Rămâne 0-0!

Min. 53 Penalty pentru România, la un henţ în careu făcut de Voskanyan. Armeanul vede al doilea galben şi este eliminat!

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45 Finalul primei reprize.

Min. 38 Gol anulat al României. Florin Andone a înscris, dar se afla în ofsaid.

Min. 34 Una din rarele acţiuni bune ale României este finalizată de Romario Benzar, cu un şut din unghi, dar pe lângă vinclu.

Min. 28 Şut Mkharyan, din afara careului, peste poarta noastră.

Min. 21 Pizelli ratează şi el o ocazie uriaşă. Primeşte mingea în mijlocul careului nostru, dar şutează aiurea, mult pe lângă stâlpul din dreapta porţii noastre.

Min. 14 Armenii ratează cea mai mare ocazie a meciului. Mkharyan scapă prea uşor printre Chiricheş şi Cristi Ganea, dar şutul său este respins de Tătăruşanu!

Min. 9 Tricolorii recuperează o minge la mijlocul terenului, pe greşala lui Mkhitaryan, mingea ajunge la Bogdan Stancu, dar şutul acestuia, din 14 metri, trece mult peste poartă, deşi poziţia „Motanului” era una favorabilă.

Min. 2 Cristi Ganea îi pasează lui Chipciu, care trage peste poartă din 18 metri.

Min. 1 A început partida România – Armenia.

ROMÂNIA: Tătăruşanu – Benzar, Chiricheş, Toşca, Cr. Ganea – Pintilii, N. Stanciu – Chipciu, Băluţă, B. Stancu – Fl. Andone.

ARMENIA: Melyksetian – Hambartsumyan, Haroyan, Voskanian, Daghbashyan – Malakyan, Hovhannysian – Mkhitaryan, Pizelli, Manoyan – Barseghyan.

TVR LIVE ROMANIA-ARMENIA. Singura victorie a tricolorilor în actualele preliminarii a fost tocmai împotriva Armeniei, 5-0 la Erevan. De acolo a urmat prăbuşirea în istoria ruşinoasă, naţionala având o serie de şase meciuri fără gol marcat, contraperformanţă unică în ultimii 70 de ani. Reverimentul tricolorilor ar putea avea loc tot într-un meci cu Armenia, prilejul fiind oferit azi, pe Arena Naţională. Şansele noastre de calificare sunt doar teoretice, dar victoria ne-ar aduce moralul de care avem atât de multă nevoie.

TVR LIVE ROMANIA-ARMENIA. Tot în grupa E, vineri, de la ora 19.00, s-a jucat meciul Kazahstan-Muntenegru, câştigat de oaspeţi cu scorul de 3-0. Următorul meci al naţionalei noastre va avea loc luni, în deplasare, tosmai împotriva Muntenegrului.