ROMÂNIA – SPANIA 0-0. „Tricolorii”, la egalitate cu campionii Europei

ROMANIA - SPANIA 0-0. România şi Spania au remizat, duminică, pe Cluj Arena, 0-0 într-un meci amical.

27 mart. 2016, 20:38

ROMANIA – SPANIA 0-0. România a disputat duminica seara cel mai important test înainte de participarea la Euro 2016, cu Spania, campioana en-titre a Europei.

UPDATE 0.30: Selecţionerul Spaniei, Vicente del Bosque, a declarat, duminică seară, că naţionala României este foarte bună şi nu a permis spaniolilor să-şi facă jocul la meciul amical, scor 0-0.”România a făcut un meci foarte bun. Nu ne-a lăsat să ne facem jocul. Este o echipă foarte bună. Nu sunt mulţumit de remizele cu Italia şi România. Ne-a lipsit profunzimea”, a declarat Del Bosque, conform As.

UPDATE 0.00: Anghel Iordănescu e foarte mulțumit de jocul naționalei României din amicalul cu Spania, scor 0-0. „A fost o partidă bună, am jucat inteligent tactic și ne-am creat și ocazii, în special pe contraatac. Asta a fost filozofia noastră în această seară. A fost un test important, știam că Spania va avea posesia și am încercat să-i determin pe băieți să folosim ca principală armă tranziția pozitivă.

Remarc efortul echipei. Stanciu a făcut din nou o partidă bună, dar și alți jucători au evoluat bine. Lista convocărilor pentru Euro rămâne deschisă.

Am discutat înainte de meci cu selecționerul Spaniei și mi-a spus că se bucură că e terenul bun. Eu remarc aportul publicului, care a susținut echipa. Nu vreau să comentez faptul că m-au huiduit pe mine”, a declarat Iordănescu la Dolce Sport.

UPDATE 23.55: Mijlocaşul Nicuşor Stanciu a declarat, duminică seară, că remiza cu Spania este echitabilă, subliniind că speră ca prin evoluţiile la Steaua să mai fie convocat la echipa naţională a României.

„Sunt obosit. Cred că echipa a alergat foarte mult. După părerea mea este un rezultat echitabil, am avut şi noi şanse. Cred că lumea e mulţumită şi de jocul nostru. Am pregătit jocul foarte bine, poate de asta nu au avut aşa multe şanse. Sper ca în continuare evoluţiile mele să-l convingă pe domnul Iordănescu să mă mai cheme. Dacă voi mai veni la lot, voi vedea dacă prind tot numărul 10”, a declarat Stanciu la TVR.

End Time FINAL. ROMÂNIA – SPANIA 0-0.

90′Substitution schimbare pentru România. Iese Pintilii, intră Ropotan

85′Substitution schimbare pentru România. Iese Stanciu, intră Sănmărtean

84′ – Stanciu cade în care şi cere penalty, dar nu se dă nimic

77′Substitution schimbare pentru Spania. Iese David Silva, intră Morata

74′Substitution schimbare pentru România. Iese Fl. Andone, intră Rusescu

73′Yellow Card cartonaş galben pentru Jordi Alba

72′Yellow Card cartonaş galben pentru Isco

67′Substitution schimbare pentru Spania. Iese Pedro, intră Mata

66′Substitution schimbare pentru România. Iese B. Stancu, intră A. Ivan

66′Substitution schimbare pentru România. Iese Ad. Popa, intră Torje

60′Substitution schimbare pentru Spania. Iese Paco Alcacer, intră Anduriz

57′ – ocazie uriaşă ratată de Fl. Andone

52′Substitution schimbare pentru Spania. Iese Pique, intră Nacho

46′Substitution schimbare pentru Spania. Iese Nolito, intră Isco

Start Time A început repriza a doua.

End Time PAUZĂ. ROMÂNIA – SPANIA 0-0.

45′Yellow Card cartonaş galben pentru Ad. Popa

41′ – Fl. Andone, în ofsaid

27′ – Stanciu, şut excelent din unghi, Casillas respinge

19′ – Nolito trage, Tătăruşanu este la post

11′ – Tătăruşanu scoate mingea lui Pedro

7′ – Ad. Popa are prima ocazie, după un şut de la 20 de metri, puâin pe lângă poartă

6′ – Ad. Popa recuperează, dar trage dezamăgitor

5′ – Stanciu deviază slab din careu, fără pericol pentru I. Casillas

3′ – Spania are primul corner al meciului cu România de pe Cluj Arena

Start Time A început meciul ROMÂNIA – SPANIA.

TVR LIVE VIDEO ONLINE ROMANIA – SPANIA. Echipele de start:

ROMANIA: Tătărușanu – Săpunaru, D. Grigore, Chiricheș, St. Filip – Pintilii, Hoban – Ad. Popa, Stanciu, B. Stancu – Fl. Andone. Selecţioner: Anghel Iordănescu.

SPANIA: I. Casillas – Mario Gaspar, Pique, Bartra, Jordi Alba – Koke, Sergi Roberto – Pedro, David Silva, Nolito – Paco Alcacer. Selecţioner: Vicente del Bosque.

„Meciul cu Spania este extrem de important. Foarte rar jucam la acest nivel cu echipe de tipul Spaniei, Italiei, Frantei sau Angliei. Astept de la jucatorii nostri o mobilizare exemplara, concentrare pe toata durata jocului. Avem nevoie sa ne autodepasim”, a declarat Anghel Iordănescu înainte de ROMANIA – SPANIA.