Dinamo, victorie în penalty, în al patrulea minut al prelungirilor. Este primul succes al „câinilor” în era Rednic

În ultimele două partide din etapa a 14-a a Ligii 1, disputate luni, Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş 0-0 şi FC Voluntari - Dinamo 0-1.

05 nov. 2018, 17:53

VOLUNTARI – DINAMO 0-1. Unicul gol al partidei a fost înscris de portughezul Diogo Salomao (90+4 – penalty), după un henţ comis în careu de croatul Ivan Zgrablic, la şutul lui Dan Nistor. Zgrablic a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

Şi ilfovenii au cerut un penalty, dar arbitrul Popa nu a dictat lovitura de pedeapsă cuvenită în min. 27, când Armando Cooper a oprit cu mâna mingea trimisă de Mihai Căpăţînă.

Dinamo a dominat jocul şi şi-a creat numeroase ocazii de gol, iar în cele din urmă a pus capăt unei serii negative de şapte meciuri, în care a înregistrat trei egaluri şi patru eşecuri. În campionat, Dinamo marcase un singur gol în precedentele cinci etape.

Dinamo, care a câştigat şi meciul tur, cu 2-1, a părăsit penultimul loc şi a urcat pe 9.

FC Voluntari este la al doilea eşec consecutiv după singura sa victorie, 1-2 cu FCSB şi 0-1 cu Dinamo, rămânând în continuare pe ultima poziţie.