ADMITERE FACULTATE 2015. Patru universităţi britanice vin la Bucureşti pentru interviuri cu admitere pe loc

ADMITERE FACULTATE 2015. În perioada 13-15 iulie, patru universități britanice vor veni la București să susțină interviuri cu admitere pe loc cu absolvenții clasei a XII-a. Universitățile britanice vor fi prezente în aceeași perioadă în care se organizează înscrierile la universitățile din Capitală.
Roxana Gagiu
08 iul. 2015, 13:14
ADMITERE FACULTATE 2015. Patru universităţi britanice vin la Bucureşti pentru interviuri cu admitere pe loc

ADMITERE FACULTATE 2015. Universitățile britanice își propun să atragă cei mai buni studenți și să le ofere mai multe opțiuni pentru viitorul lor academic.

În perioada 13-15 iulie, Coventry University, University of Greenwich London, University of Northampton și Anglia Ruskin University vor fi prezente la București pentru a-i cunoaște pe tinerii care își doresc să devină studenți internaționali.

Toate cele patru universități sunt dispuse să le ofere pe loc un răspuns pozitiv cu privire la admiterea la universitate celor care îndeplinesc toate criteriile de selecție.

„Profesorii de la University of Greenwich sunt încântați să primească studenți români. Reprezentanții universității vin în România în mod special pentru că apreciază nivelul foarte bun de limba engleză al tinerilor români, faptul că sunt creativi și silitori și au o abilitate rară de a se integra foarte ușor într-un mediu multicultural”, afirmă Mark Blakemore de la University of Greenwich.

Universităților britanice își doresc să atragă cât mai mulți viitori studenți români, însă consideră că nu se află în competiție directă cu universitățile românești, chiar dacă vor fi prezente în capitală în aceeași perioadă cu admiterea la Universitatea din București, Academia de Studii Economice, Universitatea Politehnica sau SNSPA.

Din punctul de vedere al Sanitei Kaur de la Coventry University (locul 15 în Marea Britanie conform topului The Guardian), universitatea are „o ofertă complet diferită de cea a universităților românești”.

Vezi: ADMITERE FACULTATE 2015. Topul celor mai căutate facultăţi. Vezi care sunt specializările vânate de angajatori

La fel consideră și reprezentantul Anglia Ruskin University, Salvatore Genovesi, care susține că „din anumite puncte de vedere se află într-o compeție cu universitățile din România, însă studiile în Marea Britanie sunt complet diferite. Această sesiune de admitere reprezintă o oportunitate pentru elevii care au simț de aventură mai crescut și vor să studieze în străinătate unde vor avea șansa de a experimenta o cultură și un stil de predare complet diferite”.

În ceea ce privește profilul candidatului ideal din punctul de vedere al universităților britanice, Gintare Stankeviciute, University of Northampton, afirmă „notele și profilul academic sunt destul de importante, însă viitorii studenți trebuie să fie cu adevărat interesați și motivați să studieze ceea ce au ales. Ne dorim studenți care să se implice în viața academică și să contribuie la experiența universitară. E foarte bine dacă au activități extracuriculare sau au făcut voluntariat, pentru că sunt lucruri care o să le fie de ajutor, atât în cadrul cursurilor, cât și în viața profesională”.

Absolvenții clasei a XII-a care își doresc să participe la un interviu cu una dintre cele patru universități vor fi ajutați, în mod gratuit, de un consilier EDMUNDO să își pregătească toate documentele necesare primirii unei oferte necondiționale.

Pentru a se putea înscrie la interviu, elevii trebuie să completeze un formular (până pe 11 iulie) care se găsește pe site-ul www.edmundo.ro. După aceea, un consilier EDMUNDO îi va contacta și vor putea să construiască împreună o aplicație cu șanse mai mari de reușită.

REZULTATE BACALAUREAT 2015 EDU.RO: 66,41% dintre absolvenţi au promovat BAC 2015

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă! Va fi trimis în judecată. Decizie pentru fostul candidat la alegerile prezidențiale
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
Spectacol și doliu la Phenian. Kim Jong Un, omagiu pentru soldații nord-coreeni căzuți pe frontul din Ucraina. Cum a apărut la televiziune
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Primul vampir nu a fost în România, Serbia susține că l-a avut pe predecesorul lui Dracula
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Capital.ro
Călin Georgescu ia măsuri. Anunțul serii făcut de fostul candidat. Am demarat acțiuni legale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor