Ancheta în cazul prim-ministrului: Andrej Babis este acuzat de conflict de interese privind fonduriile europene

Comisia Europeană a descoperit un conflict de interese în cazul prim-ministrului ceh, Andrej Babis, privind fonduri europene primite de două companii la care este beneficiar. El ar trebui să îşi încheie legăturile cu firmele respective, se arată într-un document al Comisiei, scrie Reuters.
Iulian Tudor
01 dec. 2018, 13:02
Ancheta în cazul prim-ministrului: Andrej Babis este acuzat de conflict de interese privind fonduriile europene

Babis, care înainte să devină premier în decembrie 2017 a fost ministrul Finanţelor începând cu 2014, a negat acuzaţiile sâmbătă, în urma publicării în presă a documentului confidenţial.

În document se arată că „situaţia lui Babis poate fi catalogată drept un conflict de interese”. Drept urmare, UE ar putea cere returnarea fondurilor iar Babis ar trebui să întrerupă orice legătură cu companiile implicate. Babis ar fi „singurul beneficiar” a două trusturi în care au fost transferate acţiuni ale Agrofert şi ale grupului Agrofert. Printr-o reţea de zeci de firme de agricultură, chimie şi procesare de alimente, companiile au primit fonduri europene în valoare de 82 de milioane de euro în 2017.

„Nu este un conflict de interese, eu respect legea”, a declarat Babis sâmbătă. „Nu controlez sau gestionez trusturile, pentru că nu am timp de aşa ceva, sunt ocupat cu slujba de prim-ministru”, a precizat el, adăugând că nu a văzut documentul Comisiei Europene.

În document se precizează că situaţia este tot una de conflict de interese chiar dacă Babis nu se află într-o poziţie de control, pentru că „el are un interes în succesul financiar al companiilor”. Babis şi familia sa ar trebui să „întrerupă toate legăturile” cu cele două companii pentru a gestiona acest conflict de interese, se arată în document.

Un purtător de cuvânt al Agrofert a declarat că firma nu are informaţii privind investigaţia şi nu a fost contactată în acest sens.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Transferul lui Louis Munteanu la DC United îl umple de bani pe Neluțu Varga! Pe ce loc e acum atacantul în topul vânzărilor din SuperLiga
Capital.ro
Impozit fix anual pentru mașini. Se introduce de la 1 ianuarie 2026. Cine sunt cei care plătesc obligatoriu
Playtech.ro
Lista tuturor scumpirilor în 2026. Pentru ce vor plăti românii mai mult din 1 ianuarie
Adevarul
Adevăratul An Nou românesc: sacrificii, pluguri, zei. Revelionul băgat de comuniști în casele românilor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Noi creșteri de prețuri în 2026! Se majorează, de la 1 ianuarie, accizele la bere, vin, alcool şi combustibili
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend