Anchetatorii au finalizat expertiza în cazul morţii lui Ioan Gyuri Pascu

La scurt timp după ce Gyuri s-a stins din viaţă, au apărut imediat nelămuririle legate de felul în care medicii de pe ambulanţă au gestionat situaţia, totul culminând cu deschiderea unei anchete menite să stabilească dacă neglijenţa celor care au primit cazul artistului a dus la dispariţia prematură a acestuia.
Alina Costache
29 dec. 2016, 07:20
Anchetatorii au finalizat expertiza în cazul morţii lui Ioan Gyuri Pascu

Conform spuselor fostei sale soţii, Daniela, cea de care a divorţat în 2010, după 17 ani de mariaj, cu doar două ore înainte de a face infarct, lui Gyuri Pascu i s-a făcut rău şi a fost chemată o ambulanţă, dar medicii au pus un diagnostic greşit, de atac de panică, oferindu-i doar un calmant, scrie Cancan.

”Au trimis o ambulanţă de tip AMD, de consultaţii la domiciliu, cu un echipaj format dintr-un şofer şi un medic. Gyuri era agitat şi medicul i-a dat doar un calmant, un diazepam, i-a pus diagnosticul de atac de panică şi a plecat”, este precizarea făcută imediat după tragicul eveniment, de unul dintre cadrele de la Ambulanţa Bucureşti. 

Dacă iniţial medicii susţineau că intervenţia a mers fără probleme şi că Ioan Gyuri Pascu a fost resuscitat timp de 45 de minute, după ce a a fost deschisă o anchetă în urma existenţei a mai multor neconcordanţe între rapoartele celor de pe ambulanţă şi declaraţiile fostei soţii a artistului, cea care a fost martoră, aceştia au anunţat că vor porni şi o investigaţie internă, pentru a se stabili dacă s-a respectat protocolul necesar într-o astfel de intervenţie. Lucrurile au luat o întorsătură şi mai suspectă după ce, a doua zi după ce Ioan Gyuri Pascu a murit, anchetatorii au cerut analizarea defibrilatorului de pe ambulanţă, cel despre care medicii au susţinut după declanşarea anchetei că era defect şi a îngreunat într-adevăr manevrele de resuscitare, dar au descoperit că aparatul a dispărut în mod misterios!

După ce au primit răspunsul halucinant din partea medicilor, care afirmau că defibrilatorul are nevoie de reparaţii şi de aceea nu putea fi predat autorităţilor, anchetatorii au emis o ordonanţă pentru ridicarea în regim de urgenţă a aparatului de la firma de service. Oficial, autorităţile au dovezile necesare care dau peste cap toate afirmaţiile medicilor, care au minţit în legătură cu felul în care s-a procedat în noaptea blestemată. ”Gyuri Pascu a fost lăsat să moară… cu zile! Aparatul mergea perfect, dar nu le-a păsat, au ajuns acolo şi au făcut totul în bătaie de joc, apoi au minţit când s-a cerut să fie predat aparatul”, a declarat o sursă pentru CANCAN.ro.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Produsul ieftin care te scapă de bătături și de călcâie crăpate. Mulți români îl au în baie, dar puțini știu că face minuni pentru picioare
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Viorel Lis se simte tot mai rău. Anunț alarmant făcut de Oana
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Fenomen meteo rar surprins în România! Meteorologii au anunțat zonele vizate
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cine va fi viitorul președinte al României? Date oficiale: Alegerea înțeleaptă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Se dau 200 de euro din partea statului: Românii trebuie să depună documentele cât mai repede
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică