Atacul ar putea fi lansat în această noapte. Pregătiri intense de război, vor fi bombardamente, dar şi invazie terestră

Forţele militare turce sunt hotărâte să treacă la est de râul Eufrat în nordul Siriei cât de curând posibil, a declarat ministrul de externe al Turciei, Mevlut Cavusoglu, citat marţi de cotidianul Hurriyet, informează Reuters.
Filip Stan
25 dec. 2018, 09:06
Atacul ar putea fi lansat în această noapte. Pregătiri intense de război, vor fi bombardamente, dar şi invazie terestră

Turcia a anunţat mai devreme luna aceasta că va lansa o nouă operaţiune militară în zona respectivă. Săptămâna trecută, SUA au anunţat retragerea totală din nordul Siriei a trupelor americane, obligând Turcia să-şi amâne planurile sale.

Preşedintele Turciei Tayyip Recep Erdogan şi preşedintele american Donald Trump au convenit să-şi coordoneze acţiunile pentru a preveni apariţia unui vacuum de putere în zonă, a subliniat Preşedinţia turcă. Discuţia telefonică a avut loc după anunţul făcut miercurea trecută de Erdogan privind lansarea unei noi operaţiuni ‘în zilele următoare’ împotriva miliţiei kurde Unităţile de Apărare a Poporului (YPG) din nordul Siriei, care vizează poziţiile acestora situate la est de Eufrat.

Washingtonul sprijină YPG împotriva jihadiştilor din gruparea Statul Islamic (SI), însă Ankara consideră această miliţie drept o organizaţie ‘teroristă’ având legătură cu Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK), care duce un război de gherilă în sud-estul Turciei din 1984.

Cu toate acestea, Erdogan a părut că lasă deschisă posibilitatea unui eventual compromis cu Statele Unite, aliaţii Turciei în NATO.

Turcia a lansat deja două ofensive în nordul Siriei din 2016 împotriva YPG şi a jihadiştilor SI. Tensiunile dintre Ankara şi Washington s-au agravat în ultimele săptămâni după ce Statele Unite au instalat posturi de observare în nordul Siriei, în apropierea graniţei cu Turcia, pentru a preveni izbucnirea de confruntări între forţele turce şi cele kurde. Această măsură a provocat furia Turciei, care vede în acest dispozitiv o încercare a SUA de a proteja miliţiile YPG.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
„Vai, vai, vai! Le vine și lor rândul”. Polemică pe arbitraj între Gigi Becali și Mihai Rotaru: „Hai să vedem la meciurile directe”
Capital.ro
S-a aflat planul lui Călin Georgescu. Decizia care schimbă tot: Va fi succesul propriu
Playtech.ro
Ce trebuie să faci cu frunzele uscate din curte? Iei amendă de 20.000 de lei dacă le dai foc
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Când vor fi virate bursele elevilor aferente lunilor septembrie şi octombrie: Banii vor intra direct pe carduri
iamsport.ro
E convins că încă un finanțator din SuperLiga ”se bagă” peste antrenor: ”Bineînțeles că o face! Așa au fost obișnuiți, exact ca Gigi”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai