Decizie a Guvernului: IMPOZITELE şi TAXELE vor putea fi plătite cu CARDUL la Trezorerie din 2015

Persoanele fizice vor putea plăti impozitele şi taxele cu cardul, online, şi la terminalele Trezoreriei începând din 2015, a decis, miercuri, Guvernul care a adoptat o ordonanţă de urgenţă în acest sens.
Marius Neagu
01 oct. 2014, 13:24
Decizie a Guvernului: IMPOZITELE şi TAXELE vor putea fi plătite cu CARDUL la Trezorerie din 2015

Guvernul a aprobat un proiect de Ordonanta de Urgenta care stabileste cadrul legal pentru plata taxelor si impozitelor cu cadrul, online si la terminalele Trezoreriei, a anuntat ministrul finantelor, Ioana Petrescu.

‘Am adus azi un proiect de Ordonanţă de Urgenţă în care Trezoreria Statului va fi autorizată să fie acceptator de plată cu cardul bancar şi va presta acest serviciu pentru toate instituţiile publice. Astfel, persoanele fizice, care au un astfel de card bancar, îşi vor putea achita într-un punct unic toate taxele şi impozitele administrate de ANAF, Primării sau orice alte instituţii. Acest proiect vine practic la pachet într-un plan mai mare de creştere a conformării voluntare şi încercăm aici să facem plata impozitelor cât mai uşoară pentru contribuabil’, a explicat Ioana Petrescu, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.

Aceasta crede ca taxele vor putea fi platite in acest mod din 2015.

Sunt optimistă că impozitele şi taxele pentru 2015 le vom plăti cu cardul la trezorerie. Spun 2015 pentru că, ca Trezoreria să devină acceptator de plată, este un proces mai îndelungat, între 6 şi 12 luni. Dacă vom implementa rapid procedurile, vom fi prima ţară din lume care vom avea un punct unic de plată cu cardul pentru toate taxele şi impozitele‘, a spus Ioana Petrescu.

Potrivit ministrului Finanţelor, prin acest sistem vor fi conectate toate instituţiile publice, aproximativ 5000 de primării şi direcţii ANAF, iar comisioanele de contare vor fi suportate de la bugetul de stat, mai exact nu le va plăti nici contribuabilul şi nici primăriile sau celelalte instituţii publice.

‘Am lucrat la acest proiect astfel încât comisioanele interbancare să fie foarte mici şi am avut deja discuţii cu reprezentanţi Mastercard şi Visa. În Ordonanţă, am pus o limită de 0,3% din valoarea tranzacţiilor şi nu vom accepta costuri suplimentare. E un comision mult mai mic decât este acum pe piaţă‘, a adăugat ministrul.

ANAF a început să emită deciziile de impunere anuală. Ce penalităţi rişti dacă nu achiţi diferenţele de plată

Premierul Victor Ponta anuntase la mijlocul lunii septembrie ca in circa 10 zile premierul va aproba Ordonanta de urgenta care va reglementa cadrul legal care sa permita plata taxelor si a impozitelor cu cardul bancar.P

Mi-am propus sa nu mai adopt nicio Ordonanta, dar pe aceasta o voi aproba”, a spus luni Victor Ponta. Pana la implementarea fizica a acesteia ar putea trece intre 6-12 luni, a mai precizat premierul, adaugand ca dupa ce Ordonanta va aparea, urmeaza ca emitentii de carduri-bancile comerciale- sa oferteze Fiscul pentru a-si instala POS-urile in cadrul Administratiilor Financiare.

De asemenea, Valentin Mavrodin, directorul Directiei Trezorerie si Contabilitate Publica in MFP, a explicat ca abordarea actului normativ este de a acoperi atat taxele achitate catre ANAF, cat si cele catre primarii.

„Vrem ca trezoreria statului sa devina acceptator de plata, pentru ca problemele intampinate de ghiseul.ro (platforma pe care cetatenii pot plati online taxele locale – n.r.) in prezent sunt legate de experienta pe care o au autoritatile locale si costurile pe care le genereaza implementarea unui astfel de sistem. In Romania sunt peste 3.200 de autoritati publice locale, costurile individuale sunt de 300 euro doar pentru interconectare, vorbim de 1,5 milioane euro extrapoland la toate autoritatile locale. Vrem ca trezoreria statului sa ofere gratuit acest sistem catre toate autoritatile locale”, a afirmat Mavrodin.

El a aratat ca, devenind acceptator, trezoreria poate oferi serviciul de achitare online gratuit pentru toate institutiile publice din Romania, indiferent de natura obligatiilor de plata. Totodata, toti detinatorii de carduri pot utiliza acest serviciu, scopul fiind de a interconecta toate institutiile publice.

DailyBusiness
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să desemneze de urgență un premier și solicită plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria
Spynews
Cât costă ceasul cu care Dorian Popa a strâns deșeuri în București. A început munca în folosul comunității: ”Mă vede cine trebuie”
Fanatik.ro
Ce înseamnă, de fapt, blestemul lui Donald Trump. E motivul pentru care belgienii i-au umilit pe americani în optimile CM 2026
Capital.ro
Europa înăsprește restricțiile de circulație. Lista țărilor care impun interdicții în această vară pentru transportatori. Ce se întâmplă și în România
Playtech.ro
Topul școlilor cu cele mai mari medii la Evaluarea Națională 2026. Două colegii împart primul loc
Adevarul
Bryan Johnson, antreprenorul care investește milioane pentru a-și prelungi viața, diagnosticat cu o boală incurabilă
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O femeie din Tulcea și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Atac dezlănțuit: ”Dacă eram rahatul de Messi, mergeam la mormântul lui Maradona și îi puneam cele 8 Baloane de Aur ale mele acolo!”
MediaFlux
ANAF începe să verifice toate veniturile românilor. Antifrauda a primit undă verde pentru controale
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?