MAE, precizări despre românul condamnat la moarte în Malaezia. În ce fază se află procesul lui Ionuţ Gologan

Încă de la arestarea lui Ionuţ Gologan, Ambasada României la Kuala Lumpur a întreprins multiple demersuri pe canalele diplomatice și consulare în vederea acordării asistenței de specialitate în beneficiul acestuia, în special pentru identificarea căilor optime de apărare, în scopul evitării pedepsei capitale, informează Minsterul Afacerilor Externe (MAE).
Ionela Marcu
12 mart. 2015, 14:27
MAE, precizări despre românul condamnat la moarte în Malaezia. În ce fază se află procesul lui Ionuţ Gologan

La data de 16 februarie 2015, Curtea de Apel din Putrajaya a judecat apelul introdus împotriva sentinței pe fond, informează MAE. Cetăţeanul român a fost reprezentat de avocatul ales. La ședința de judecată a asistat și un reprezentant al Ambasadei României în Malaysia. În urma dezbaterilor, s-a respins apelul și s-a menținut sentința primei instanțe. Drept urmare, avocatul cetăţeanului român a introdus, în regim de urgență, cererea de recurs la o instanță superioară, respectiv Curtea Federală de Justiție a Malaysiei.
Este așteptată decizia autorităților judiciare malaysiene privind stabilirea termenului de judecată.

Citeşte şi SCRISOAREA de ADIO a românului CONDAMNAT LA MOARTE în Malaezia

Precizăm că, încă de la arestarea cetățeanului român în cauză, Ambasada României la Kuala Lumpur a întreprins multiple demersuri pe canalele diplomatice și consulare în vederea acordării asistenței de specialitate în beneficiul acestuia, în special pentru identificarea căilor optime de apărare, în scopul evitării pedepsei capitale. În acest sens, au existat contacte la nivelul miniștrilor afacerilor externe ai României și Malaysiei.

De asemenea, în continuarea demersurilor vizând salvarea vieții cetăţeanului român, reprezentanţii Ambasadei României în Malaysia ţin permanent legătura cu avocatul acestuia – un avocat de renume internațional, specializat pe cazurile de trafic de droguri pasibile de condamnarea la pedeapsa capitală.
Totodată, au fost întreprinse numeroase demersuri la nivel diplomatic ce au vizat realizarea unor schimburi de experiență cu statele membre ale Uniunii Europene și cu alte state terțe care au gestionat cazuri similare, precum și cu organizații internaționale specializate în strategiile de evitare a pedepsei capitale. Pe plan intern, au fost organizate reuniuni interinstituționale cu autorităţile române competente, pentru identificarea celor mai eficiente soluţii de gestionare a situației.

În paralel cu acțiunile derulate, pentru preîntâmpinarea unor astfel de cazuri, MAE a demarat, încă din anul 2013, o amplă campanie de conştientizare a cetăţenilor români cu privire la riscurile la care se expun prin transportul de droguri în state ale căror sisteme legislative prevăd pedeapsa cu moartea pentru asfel de infracţiuni.

Citeşte şi ROMÂNUL condamnat la MOARTE în Malaezia: Politicienii români încearcă să îl salveze pe Ionuţ Gologan

Promovată sub deviza „Drogurile îţi schimbă destinaţia”, campania anti-drog este destinată publicului larg și informează în legătură cu aspecte mai puţin cunoscute privind legislaţia unor ţări precum Malaysia.

Pe de altă parte, Ministerul Afacerilor Externe a demarat o campanie de informare a cetăţenilor care călătoresc în străinătate, în state cu diferite grade de risc, prin intermediul aplicaţiei „Călătoreşte în siguranţă”, ce poate fi descărcată pe telefoanele mobile de tip smartphone, şi prin serviciul de alertă în format SMS, lansat sub deviza „Un SMS îţi poate salva viaţa!”, care popularizează inclusiv informaţii cu privire la existenţa pedepsei capitale în Malaysia pentru cărăuşii de droguri.
MAE va continua, în regim permanent, demersurile de asistare a cetățeanului român și va utiliza toate mecanismele legale conform competențelor specifice, pentru identificarea unor soluții destinate salvării vieții acestuia.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Ministrul Finanțelor avertizează asupra riscului unei crize de carburanți. Alexandru Nazare: Orice măsură trebuie să protejeze consumatorii
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
Anca Alexandrescu, aruncată la coș de Realitatea Plus. Moderatoarea supriză care îi ia locul în prime-time
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România