Mai multe trenuri cu întârzieri, din cauza unui furt la calea ferată

Un număr de 17 trenuri care veneau sau plecau din Gara Galaţi au avut, miercuri, întârzieri din cauza furtului unui cablu care a afectat semnalizarea feroviară în zona Tunelului Galaţi.
Iulian Tudor
26 nov. 2014, 12:47
Mai multe trenuri cu întârzieri, din cauza unui furt la calea ferată

Potrivit poliţiştilor de la Transporturi, aproximativ o sută de metri de cablu de la sistemul de semnalizare au fost tăiaţi şi furaţi, lipsa acestuia făcând practică imposibilă derularea normală a traficului feroviar, scrie Agerpres.

Trenurile care veneau spre Galaţi au staţionat în Gara Fileşti până la remedierea situaţiei, iar cele care trebuiau să plece din Gara Galaţi au avut întârzieri, cea mai mare, oră şi 13 minute, având-o trenul personal de pe ruta Galaţi-Făurei.

Poliţiştii de la Transporturi susţin că prin acest furt s-a produs doar întârzierea trenurilor, nefiind afectată siguranţa feroviară. A fost deschisă o anchetă în acest caz.

Citeşte şi Controale în trenuri şi staţii CFR. Au fost aplicate peste 300 de sancţiuni

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Estavana Polman, interviu eveniment: „Vreau să îmi închei cariera la Rapid!” Semnal de alarmă pentru handbalul românesc: „Îmi doresc o ligă corectă!” + Sfat pentru tinerele jucătoare: „Nu căutaţi doar banii”. Video exclusiv
Capital.ro
Bani în plus în România pentru unii pensionari în martie. Sumele pot include și plăți retroactive după recalculare
Playtech.ro
Până la 30% în plus la alocaţia pentru copii. Cum pot obţine părinţii suma de bani
Adevarul
Eșec răsunător pentru Rusia în startul ofensivei de primăvară: 900 de soldați pierduți în 36 de ore
wowbiz.ro
Fiul Marei Bănică, agresat la școală de un profesor! Jurnalista a cerut ordin de protecție, după ce Dima a fost lovit cu picioarele: „Sunt șocată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Galeria Rapidului a încercat să ia cu asalt ”bârlogul” lui Nicolae Ceaușescu! Cine a oprit revolta suporterilor: ”Un război civil aproape”
MediaFlux
Decizie pentru toți românii care au carte de identitate
stirilekanald.ro
Vladimir Plahotniuc, arest preventiv prelungit cu 30 de zile! Ce acuzații grave i se aduc
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj