METEORIT deasupra României. Avertisment TERIBIL al astronomilor VIDEO

Meteoritul care s-a dezintegrat la intrarea în atmosfera Pământului în noaptea de 6 spre 7 ianuarie a creat panică în România, unde explozia s-a putut vedea foarte bine, după cum au arătat imaginile surprinse de mai multe camere de supraveghere. Chiar dacă respectivul corp ceresc nu a reprezentat un pericol real pentru Terra, astronomii din ţara noastră lansează un avertisment teribil.
Iulian Tudor
08 ian. 2015, 16:04
METEORIT deasupra României. Avertisment TERIBIL al astronomilor VIDEO

Ţara noastră nu dispune de un sistem de monitorizare a cerului care ne-ar putea avertiza în cazul căderii unui meteorit, scrie ziarulring.ro, citând specialişti de la Observatorul Astronomic Bucureşti, care subliniază că este nevoie de o tehnologie performantă care ar ajuta la prevenirea unor dezastre.

 

Citeşte şi METEORIT deasupra României: Locuitorii unei comune din Vrancea, ÎNGROZIŢI. VIDEO

„A fost un meteor, noi îi spunem bolid, care este un fenomen luminos produs, de obicei, când intră în atmosferă un asteroid. Cu cât este mai puternică strălucirea, cu atât e mai mare obiectul care intră în atmosferă şi produce dâra luminoasă. Nu ştim încă dacă a căzut ceva din el la sol acum, dar este posibil să găsim şi aşa ceva pentru că mărimea obiectului care a produs lumina aceea puternică este la limită, cât să poată produce meteoritul. Acesta nu a fost periculos, pentru că diametrul bolidului la intrarea în atmosferă a fost de circa trei metri, iar sfărâmarea la contactul cu atmosfera nu a lăsat decât obiecte de câţiva centimetri sau puţin mai mari. Meteorul căzut deasupra României poate să însemne că mâine, poimâine, în viitorul apropiat, poate apărea în zona noastră un asteroid de 10 sau chiar de 50 de metri diametru”, a declarat Adrian Şonka, de la Observatorul Astronomic Bucureşti.

 

Citeşte şi Cele mai clare imagini cu METEORITUL a cărui explozie s-a văzut şi din România. VIDEO FASCINANT

Cercetătorii de la Institutul Astronomic se chinuie de ani de zile să obţină finanţări pentru telescoape de la Agenţia Spaţială Europeană şi de la statul român, dar nu au reuşit, notează sursa citată. „Din păcate, noi nu avem în România un sistem de monitorizare a cerului şi nu putem şti dinainte nimic, ci doar să observăm după ce a căzut meteoritul. Avem nevoie de un telescop care să poată fi pus în afara oraşului şi să-l putem folosi în fiecare seară pentru a detecta eventualii asteroizi periculoşi. Posibilitatea de a ne salva depinde de cât de repede este descoperit asteroidul. Dacă este depistat doar cu o oră înainte sau cu o zi, două, trei, nu prea ai ce să faci decât să te fereşti. Dacă îl descoperi cu o săptămână înainte, ai timp să evacuezi o zonă. Căderea asteroidului la noi în ţară este un moment în care trebuie să atragem atenţia că oricând se poate întâmpla aşa ceva, că un meteorit cu diametru mai mare ar putea distruge un oraş”, a precizat Adrian Şonka.

 

Citeşte şi Povestea celui mai mare meteorit căzut în România: „Avea 130 de tone”

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu banii din conturile curente ale românilor. Toți cei care au salariu pe card sau bani de zi cu zi trebuie să știe. Se aplică la Banca Transilvania, BCR, BRD, ING, Raiffeissen sau CEC Bank și profitul este uriaș
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A strălucit asemeni soarelui în teatru și în film. Faima ei a trecut granițele
Playtech.ro
Amenzi uriaşe pentru românii care stau la bloc şi ţin bicicleta pe casa scării. Este interzis prin lege
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
Bomba despre originea COVID-19. Studiul exploziv care zdruncină teoria Chinei și rescrie începutul pandemiei
wowbiz.ro
Vești crunte despre fiul lui Ionel Ganea! Medicii au făcut anunțul cutremurător despre micuțul de doi ani, în urma accidentului de proporții, provocat chiar de tatăl lui. L-au resuscitat, a fost băgat în operație de urgență, dar ulterior...
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Prezentatorul TV care se pune pe făcut bani. Vrea să dea marea lovitură
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Au venit pentru o nuntă, dar au ars pe marginea drumului. Destinul sfâșietor al unei familii întoarse din Italia
Cancan.ro
ZODIA care își va găsi sufletul-pereche în luna mai 2025. Mihai Voropchievici: 'Fii deschis iubirii!'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii cu pomi în curte. Trebuie să anunți primăria cu 48 de ore înainte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
VIDEO Cine e, de fapt, Papa Leon al XIV-lea. Papa Francisc a făcut dezvăluiri despre el: "Este foarte calm, dar..."
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Pensionarii pierd 1.350 lei de la stat. Banii care nu se mai dau în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cât costă cazarea la hotelul de lux al Simonei Halep, din Mamaia