Peste 1000 de persoane au avut nevoie de ambulanţă în prima zi de Paşte, în Bucureşti

Peste 1.000 de persoane au apelat la serviciul de ambulanţă, duminică, dintre care 278 fiind cu probleme digestive, numărul solicitărilor fiind mai mic decât în 2015, a declarat managerul Serviciului de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov Alice Grasu.
Marius Neagu
02 mai 2016, 08:20
Peste 1000 de persoane au avut nevoie de ambulanţă în prima zi de Paşte, în Bucureşti

În duminica de Paşte, în Bucureşti şi judeţul Ilfov, 1.021 de oameni au apelat la 112 pentru a cere intervenţia medicilor de la ambulanţă, în 613 dintre cazuri fiind vorba de urgenţe de cod roşu şi galben, adică foarte grave şi grave, a declarat managerul Serviciului de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov, Alice Grasu, potrivit Mediafax.

Potrivit acesteia, 278 de persoane au chemat medicii prezentând afecţiuni digestive iar trei au avut tentative de suicid. În ziua de Paşte, echipajele de ambulanţă au fost chemate să intervină la nouă accidente rutiere în Bucureşti şi Ilfov.

Managerul Serviciul de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov susţine că „1.021 de intervenţii sunt mai puţine decât într-o zi obişnuită, numărul fiind mai mic faţă de Paştele 2015.”

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Jucătorii FCSB, îngrijorați de barajul cu Dinamo! Dezvăluiri din vestiar: “Există o teamă! Echipa n-a arătat ok cu Botoșani”
Capital.ro
Decizie la ÎCCJ privind vârsta de pensionare și serviciul militar. Ce trebuie să știe românii care au făcut armata
Playtech.ro
Cât câştigă o menajeră în Bucureşti. Salariul poate depăşi 10.000 de lei în anumite condiţii, în 2026
Adevarul
SURSE Cei trei tehnocrați din mintea lui Nicușor Dan. De ce ezită președintele
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Boala care bagă spaima în părinți. Spitalele din România înregistrează tot mai multe cazuri în rândul copiilor
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
Se modifică totul privind vechimea la pensie. Se plătește mai mult de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi