Sedus pe Facebook şi cu banii luaţi. Cum a fost înşelat un bărbat, cu 20.000 de lei

Un bărbat a rămas fără 20.000 de lei, după ce s-a îndrăgostit de o presupusă cântăreaţă de muzică populară. Cei doi s-au cunoscut pe Facebook. Doar că în spatele profilului de Facebook se ascundea un şarlatan. Acesta a fost arestat preventiv.
Filip Stan
07 feb. 2018, 08:56
Sedus pe Facebook şi cu banii luaţi. Cum a fost înşelat un bărbat, cu 20.000 de lei

Povestea a început în februarie 2016, când bărbatul a început să vorbească pe Facebook cu cineva despre care credea că este o cântăreață de muzică populară din Republica Moldova. El i-a trimis „acesteia” bani de mai multe ori, deși nu i-a auzit niciodată vocea la telefon. După aproape doi ani el şi-a dat seama că a virat în conturile „femeii” peste 20.000 de lei. A propus o nouă întâlnire, dar a fost refuzat din nou, astfel că a mers la poliție.

Oamenii legii au descoperit că presupusa cântăreață este, de fapt, un bărbat de 35 de ani din Suceava. Acesta a fost reținut de polițiști, care au ridicat și două telefoane mobile, o tabletă și înscrisuri. „Din cercetări a reieșit că, începând cu luna februarie 2016, cel în cauză ar fi creat un cont fals pe o rețea de socializare, utilizând identitatea unei persoane de sex feminin, și ar fi corespondat cu un bărbat, pe care l-ar fi determinat să-i trimită, în repetate rânduri, bani prin intermediul unui sistem de transfer rapid. În această perioadă, victima i-ar fi trimis celui în cauză peste 20.000 de lei”, transmit reprezentanții poliţiei. Suceaveanul este acuzat de fraudă informatică. El a fost reținut pentru 24 de ore și va fi prezentat judecătorilor cu propunerea de arestare preventivă.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Cu cât vinde Dan Șucu o vilă de 5 camere în Pipera. Suma neașteptată cerută de patronul Rapidului
Capital.ro
Plata întreținerii prin bancă. Asociația de proprietari ar trebui să dea banii înapoi tuturor proprietarilor
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru a doua zi de Crăciun. Ce este interzis în această zi de mare sărbătoare, de Soborul Maicii Domnului
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend