Un medic s-a întors şef în spitalul în care a fost prins luând şpagă de la studenţi

Carmen Dorobăţ, medic cercetat pentru fapte de corupţie, a revenit pe funcţia de manager a Spitalului de Boli Infecţioase „Sfânta Parascheva” din Iaşi.
Filip Stan
04 mai 2016, 07:54
Un medic s-a întors şef în spitalul în care a fost prins luând şpagă de la studenţi

Carmen Dorobăţ, medic primar infecţionist, îşi reia atribuţiile de director după ce, în mai 2015, contractul de management încheiat cu Consiliul Judeţean Iaşi, ordonatorul de credite al Spitalului de Boli Infecţioase, i-a fost suspendat deoarece judecătorii hotărâseră ca medicul să fie judecat sub control judiciar. Carmen Dorobăţ şi-a reluat atribuţiile de director după ce judecătorii Curţii de Apel Iaşi au decis, la finalul lunii martie 2016, să-i fie înlăturată măsura controlului judiciar, potrivit adevarul.ro.

Ulterior, Consiliul Judeţean a dispus pe 22 aprilie revenirea medicului pe funcţia de manager a spitalului. „Prin această hotărâre, CJ a respectat şi a pus în aplicare decizia instanţei“, a arătat Sebastian Tătaru, purtător de cuvânt al CJ. 

Revenirea medicului judecat pentru luare de mită, complicitate la luare de mită şi fals intelectual pe funcţia de manager a Spitalului de boli Infecţioase a atras nemulţumirea mai multor membri din Consiliul de Administraţie al unităţii medicale care au refuzat să se prezinte la şedinţa de miercuri, 27 aprilie, în care trebuia să se ia act de noua schimbare de la nivelul conducerii. Mai mult, preşedintele CA, profesorul Mircea Onofriescu, reprezentantul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa” din Iaşi, şi-a dat demisia din această funcţie acuzând CJ că nu a respectat legea şi nu a anulat contractul de management chiar dacă avea bazele legale la îndemână.

„Într-o ţară normală, după ce se întâmplau evenimentele care au s-au petrecut în cazul de faţă, contractul de muncă era anulat. Din păcate, politicul este cel care decide cine este manager la spitale. Dumneaei a lipsit mai mult de 90 de zile din spital şi, cu toate astea, s-a făcut suspendare în loc să se facă anulare. Dacă atunci se proceda corect, lucrurile erau tranşate şi rezolvate. De aceea, consider că CJ a făcut o greşeală. Din punctul meu de vedere, dacă tu, manager, faci nişte ilegalităţi de genul acesta cu studenţii, lucruri care sunt total reprobabile, cum poţi tu, CJ, să pui acest manager să conducă un spital şi să ruleze nişte sume impresionante de bani”, a precizat profesorul Mircea Onofriescu.

Fostul preşedinte CA a explicat că contractul de management al lui Carmen Dorobăţ trebuia să înceteze după ce a fost arestată, având în vedere că managerul a lipsit mai mult de 90 de zile din spital. Prevederea este precizată la articolul 22, litera (p), din Ordinul 1384/2010 (privind aprobarea modelului-cadru al contractului de management şi a listei indicatorilor de performanţă a activităţii managerului spitalului public).

Conform acestuia, „contractul de management încetează în cazul situaţiilor de indisponibilitate a managerului care depăşesc 90 de zile consecutiv”. În 2015, după ce a fost arestată – mai întâi preventiv şi apoi la domiciliu – Carmen Dorobăţ nu a putut desfăşura activitatea managerială şi nici medicală timp de 107 zile, aspect sesizat CJ şi de managerul interimar al spitalului de la acea vreme, dr. Mihnea Hurmuzache.

În replică, CJ a precizat că potrivit aceluiaşi ordin şi Legii sănătăţii, contractul de management se anulează doar după ce CA al spitalului propune ordonatorului de credite încetarea acestuia. În cazul de faţă, potrivit ultimei hotărâri de CA a Spitalului de Boli Infecţioase transmise CJ pe 13 iulie 2015, consiliul a cerut suspendarea contractului profesorului Carmen Dorobăţ, şi nu anularea acestuia.

Carmen Dorobăţ este judecată pentru fapte de corupţie în legătură cu activitatea sa didactică de la UMF Iaşi, universitate din care şi-a dat demisia în martie 2015. Directoarea a fost arestată preventiv pentru 30 de zile pe 31 ianuarie 2015, după ce, cu o zi mai devreme, procurorii DNA au ridicat din biroul acesteia 20 de carnete studenţeşti printre filele cărora se găseau câte 100 de euro.   Potrivit procurorilor DNA, în schimbul celor 2.000 de euro, medicul i-ar fi ajutat pe studenţi să promoveze cu nota 9.00 examenul la disciplina Anestezie Generală, coordonată atunci de soţul său, Gheorghe Dorobăţ. În total, managerul, împreună cu soţul său, ar fi primit bani de la 124 de studenţi pentru promovarea examenelor. După declanşarea scandalului, conducerea Spitalului de Boli Infecţioase a fost schimbată de patru ori. 

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă! Va fi trimis în judecată. Decizie pentru fostul candidat la alegerile prezidențiale
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
Spectacol și doliu la Phenian. Kim Jong Un, omagiu pentru soldații nord-coreeni căzuți pe frontul din Ucraina. Cum a apărut la televiziune
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Primul vampir nu a fost în România, Serbia susține că l-a avut pe predecesorul lui Dracula
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Călin Georgescu ia măsuri. Anunțul serii făcut de fostul candidat. Am demarat acțiuni legale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor