Peste 100 de scoli si licee din Bucuresti s-au inchis si cursurile se fac online. Anunțul ministrului Educației

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a spus marți după-amiază că la nivelul școlilor din municipiul București există 100 de cereri de suspendare a activității cu prezență fizică.
Ruxandra Rădulescu
12 oct. 2021, 19:32
Peste 100 de scoli si licee din Bucuresti s-au inchis si cursurile se fac online. Anunțul ministrului Educației

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a spus marți după-amiază că la nivelul școlilor din municipiul București există 100 de cereri de suspendare a activității cu prezență fizică.

„În municipiul București, am primit 100 de cereri de suspendare a activității cu prezență fizică. Este vorba despre 91 de cereri de suspendare în baza art. 32 și de 9 cereri de suspendare a activității în baza art. 6-9, care presupune și avizul DSP, și hotărârea Comitetului Municipal de Urgență. Art. 32 presupune decizia inspectoratului la cererea școlii.”, a explicat Cîmpeanu la Digi24.

„La nivel național, există și o serie de județe care n-au făcut nicio solicitare de trecere în online. Menționez Tulcea, Sălaj, Bistrița-Năsăud, Satu Mare, Sibiu, Brăila și altele.”, a continuat Cîmpeanu.

„Au fost județe care au înregistrat o singură solicitare în baza art. 32, precum Teleorman, Maramureș, Neamț, Brașov, Mureș, Galați, Vrancea. Constanța are două solicitări în baza art. 32 și patru solicitări în baza art. 6-9.”

Două inspectorate au înregistrat un număr mare de solicitări, „care reflectă și o teamă justificată”, respectiv București și Olt.

„Din discuțiile pe care le-am avut și ieri și astăzi cu inspectoratele școlare județene a reieșit că trebuie să fie aprobate atunci când există acest sentiment de teamă.”, a mai spus Cîmpeanu la Digi24, întrebat dacă toate cererile în baza art. 32 vor fi aprobate.

Situația solicitărilor de trecere in online a școlilor, defalcat pe baza Art. 3.2 (cu aprobare ISJ/ISMB și pe baza Art. 6.9. (pe baza de infectări, cu aviz DSP și solicitare de hotărâre CJSU/CMBSU).

Lista unitati online_12.10_Art. 3.2

Hotararea CMBSU NR. 69 din 12.10.2021

Lista unitati online_12.10_Art. 3.2 (1)

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Incredibil! Meciul la care Christian Eriksen s-a prăbușit din nou pe gazon fusese ales special ca un omagiu pentru starul danez. S-a jucat lângă locuința lui, pentru ca familia să-l poată vedea
Capital.ro
Obligație la bloc 2026. Ai voie să renovezi apartamentul când vrei? Regulile pe care trebuie să le respecte toți proprietarii
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți