152 de oameni, trimişi în judecată pentru că au încasat ilegal ajutor de şomaj

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Iași au dispus trimiterea în judecată a unui număr total de 152 de inculpați în legătură cu încasarea nelegală a unor sume de bani cu titlu de subvenții sau ajutor de șomaj.
Alina Costache
23 apr. 2013, 12:29
152 de oameni, trimişi în judecată pentru că au încasat ilegal ajutor de şomaj

La Iaşi, 152 de persoane au fost trimise în judecată fiind acuzate că în perioada 2007- 2010 au iniţiat şi coordonat un grup infracţional care a acţionat în scopul de a obţine importante sume de bani cu titlul de subvenţii. Aceştia au prezentat documente care atestau raporturi de muncă fictive. Potrivit România TV, este vorba de contracte de muncă, tabele nominale şi foi de prezenţă. Pe baza acestor contracte s-au obţinut mai multe sume de bani cu titlul de ajutoare de şomaj. Potrivit România TV, prejudiciul este de peste 2.300.000 de lei.

În vederea recuperării acestui prejudiciu, procurorii au pus sechestrul pe bunurile tuturor suspecţilor, iar dosarul a fost înaintat spre judecare la Tribunalul Iaşi.


DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Niciun club din România nu i-a urat sănătate lui Mircea Lucescu: „Nici Rapid, Dinamo sau Corvinul, pentru care a scris istorie!”
Capital.ro
Se dau 600 de lei pentru carburanți. Anunțul lui Daniel Băluță. Condițiile obligatorii pentru primirea banilor
Playtech.ro
De ce turiştii din Egipt nu ar trebui să folosească Uber sau inDrive? Cu ce au voie să călătorească străinii
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș și-a pierdut viața după ce a înghițit o unghie falsă de a mamei! Incredibil ce a făcut tatăl lui atunci când a ajuns la spital
iamsport.ro
Atac la Adrian Mutu: ”Are creierul prăjit. Când îl văd ce debitează, schimb canalul”
MediaFlux
Se rupe coaliția! Grindeanu a anunțat
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj