18 oameni au murit în urma unui atac cu dronă al aviaţiei americane în Afganistan

Optsprezece persoane au fost ucise miercuri într-un atac cu dronă executat de armata americană în Afganistan, transmite Reuters, citând oficiali afgani, potrivit cărora majoritatea victimelor sunt insurgenți, dar printre ele se află și civili.
Filip Stan
28 sept. 2016, 09:11
18 oameni au murit în urma unui atac cu dronă al aviaţiei americane în Afganistan

Victimele civile rezultate în urma unor atacuri aeriene americane împotriva talibanilor și a altor militanți în Afganistan constituie o sursă de fricțiune între aliații care luptă din 2001 pentru a pune capăt opoziției insurgenților față de guvernul de la Kabul.

Atacul de miercuri a avut loc asupra locuințe în provincia Nangarhar, situată în estul țării, la granița cu Pakistan, a declarat Mohammed Ali, șeful poliției din districtul Achin. Potrivit acestuia, au fost uciși 15 militanți și trei civili.

Mai mulți lideri ai Statului Islamic au fost omorâți, a indicat și purtătorul de cuvânt al poliției din Nangarhar, Hazrat Hussain Mashriqiwal, care a negat însă că printre victime s-ar afla și necombatanți.

Un purtător de cuvânt al comandamentului militar american la Kabul a confirmat că forțele SUA au întreprins o lovitură aeriană ‘antiteroristă’ la Achin, însă nu a dorit să discute despre ținta vizată.

‘Forțele SUA în Afganistan tratează cu mare seriozitate toate afirmațiile cu privire la victime civile’, a declarat generalul de brigadă Charles 
Cleveland.

Conform lui Attaullah Khogyani, purtător de cuvânt al guvernatorului provinciei, identificarea eventualelor victime civile printre cei uciși nu va fi posibilă până la finalizarea anchetei.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Transformarea uluitoare prin care a trecut câștigătorul de la Survivor România. ”L-a schimbat Dumnezeu”
Capital.ro
Amendă între 30.000 și 45.000 de lei pentru românii care au casă la curte. Este interzis prin lege
Playtech.ro
Cele mai însorite destinaţii de iarnă din Europa. Nu ai nevoie de haine groase dacă ajungi aici în februarie
Adevarul
Unde s-ar ascunde, de fapt, Abdullah Ataș — milionarul care a omorât un polițist și a evadat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
A aflat că românul care a câștigat Cupa Campionilor a fost turnător pentru Securitate și a avut o reacție surprinzătoare: ”Suntem oameni cu glagorie toți”
MediaFlux
Pensii februarie. Plățile s-ar putea face diferit pentru români. Ce schimbări ar aduce Ministerul Finanțelor pentru februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil