250 de lei de la Guvern pentru 2,6 milioane de români. Ministrul a anunţat de când intră banii pe carduri

Ministrul investiţiilor şi Proiectelor Europene Adrian Câciu a anunţat că, din 14 iunie, va începe încărcarea cardurilor de alimente - tichete sociale - cu o nouă tranşă de 250 lei pentru un numar de aproximativ 2,6 milioane de beneficiari eligibili.
Mircea Filipescu
31 mai 2024, 20:56
250 de lei de la Guvern pentru 2,6 milioane de români. Ministrul a anunţat de când intră banii pe carduri

Procesul de încarcare a cardurilor se va desfăşura în perioada 14-25 iunie, iar cardurile pot fi utilizate pentru alimente sau pentru mese calde, a mai precizat ministrul PSD.

„Încărcarea cardurilor de alimente(tichete sociale) cu o nouă tranşă de 250 lei va începe din data de 14 iunie pentru un numar de aproximativ 2,6 milioane de beneficiari eligibili. Procesul de încarcare a cardurilor se va desfăşura în perioada 14-25 iunie 2024”, a anunţat Adrian Câciu, vineri pe Facebook.

El a mai spus că beneficiarii acestui sprijin acordat de Guvernul României sunt:

– persoanele – copii şi adulţi – încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri lunare proprii realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei;- familiile cu cel puţin 2 copii în întreţinere ale căror venituri lunare realizate pe membru de familie sunt mai mici sau egale 675 lei;

Citeşte şi: Bani în plus la pensie în luna iunie. Cardurile se alimentează în perioada 14-25 iunie 2024

– familiile monoparentale ale căror venituri lunare realizate pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 675 lei;- familiile şi persoanele singure care au stabilit dreptul la ajutorul de incluziune, în condiţiile Legii nr. 196/2016 privind venitul minim de incluziune, cu modificările şi completările ulterioare;

– pensionarii sistemului public de pensii, pensionarii aflaţi în evidenţa caselor de pensii sectoriale şi beneficiarii de drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei;- persoanele fără adăpost, astfel cum acestea sunt reglementate potrivit prevederilor legale în vigoare.

Cardurile pot fi utilizate pentru alimente sau pentru mese calde, a mai punctat Câciu.

Citeşte şi: Produsul de 1 leu de la Lidl care face furori printre clienţi. Ce alte produse mai poţi găsi aproape gratis

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend