250 de lei de la Guvern pentru persoanele vulnerabile și 500 de lei pentru elevi. Anunțul de ultimă oră făcut de Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş

Marcel Boloș, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, anunță acordarea a 250 de lei persoanelor vulnerabile și a 500 de lei elevilor, prin intermediul unei inițiative europene.
Alina Costache
18 feb. 2025, 23:31
250 de lei de la Guvern pentru persoanele vulnerabile și 500 de lei pentru elevi. Anunțul de ultimă oră făcut de Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş
250 de lei de la Guvern pentru persoanele vulnerabile și 500 de lei pentru elevi. Anunțul de ultimă oră făcut de Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a anunțat marți seara, în urma unei vizite la Bruxelles, că a pus la cale două inițiative esențiale pentru țara noastră, prin care se dorește suplimentarea sprijinului pentru persoanele defavorizate, precum și investiții în educația orientată spre piața muncii.

Marcel Boloș a obținut 1,2 miliarde de euro pentru persoanele vulnerabile și pentru educație

„1,2 miliarde de euro, direcţionaţi acolo unde este nevoie – sprijin pentru cei vulnerabili şi educaţie conectată la piaţa muncii. Colaborarea strânsă cu doamna Roxana Mînzatu, vicepreşedinte executiv al Comisiei Europene, se traduce pentru noi în soluţii concrete pentru români.

Citește și : Pensii 2025. Veste proastă pentru 2,5 milioane de seniori, ce se întâmplă cu pensiile aduse de poştaş în martie

Am discutat astăzi la Bruxelles două iniţiative esenţiale pentru  România: suplimentarea sprijinului pentru persoanele defavorizate şi investiţii în educaţia orientată spre piaţa muncii”, a scris, marţis eară, pe Facebook, ministrul Marcel Boloş.

Ministrul promite pachete alimentare de 250 de lei și vouchere educaționale de 500 de lei

Marcel Boloș mai arată că planul României este adaptarea Programului Incluziune și Demnitate Socială (PIDS) 2021-2027, prin care resursele europene să acopere sprijinul de 250 de lei pentru persoanele vulnerabile prin pachete alimentare, cât și acordarea voucherelor educaționale de 500 de lei.

În plus, ministrul a mai vorbit și despre soluții care să permită finanțarea de vouchere de energie pentru populația vulnerabilă.

Citește și : 5.000 de lei asistență financiară de la stat per familie. Se acordă și până la 2.350 de lei per copil

„Planul nostru este să adaptăm Programul Incluziune şi Demnitate Socială (PIDS) 2021-2027, astfel încât resursele europene să acopere integral o serie de nevoi urgente:

– Acordarea sprijinului de 250 lei pentru persoane vulnerabile în cel puţin două tranşe + 125 lei prin pachete alimentare, tot în două tranşe.

– Acordarea voucherelor educaţionale de 500 lei pentru aproximativ 600.000 elevi defavorizaţi.

– De asemenea, căutăm soluţii pentru a finanţa în continuare vouchere de energie pentru populaţia vulnerabilă”, a mai transmis ministrul.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Florin Prunea, dat pe spate de o concurentă de la Desafio. E soția unui artist celebru din România
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Ce nu are voie să facă un controlor STB: de multe ori încalcă legea fără să ai habar. De ce nu te poate bloca sau legitima cu forţa
Adevarul
STENOGRAME Angajații CFR acuzați de mită s-au consultat cu ChatGPT înainte de audieri. „Vrei să îți spun cum să răspunzi?”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Craiovei susține că Mititelu ”nu a câștigat” nimic, de fapt, după verdictul Curții de Apel: ”Știu mai bine decât oricine! Asta a hotărât instanța definitiv și irevocabil”
MediaFlux
Guvernul schimbă iar plățile pentru TVA. Noi măsuri intră în vigoare la 1 martie
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil