35 de gorjeni, printre care şi copii, evacuaţi din locuinţele lor din cauza datoriilor uriaşe

Aproximativ 35 de persoane, între care şi mai mulţi copii, care locuiesc într-un bloc din oraşul Rovinari aparţinând unei societăţi private, au fost evacuate, marţi dimineaţă, după ce au acumulat datorii de circa 40.000 lei la utilităţi.
Iulian Tudor
25 feb. 2014, 12:53
35 de gorjeni, printre care şi copii, evacuaţi din locuinţele lor din cauza datoriilor uriaşe

Viceprimarul oraşului Rovinari, Laurenţiu Chivu, a declarat că blocul aparţine unei societăţi private şi în acest caz administraţia locală nu se poate implica decât în situaţia în care oamenii vor cere ajutorul Primăriei, potrivit Agerpres.

Este vorba de un bloc care aparţine unei societăţi private. Sunt în total cam 35 de persoane, cea mai mare parte copii, există şi familii monoparentale. Persoanele respective au stat înainte într-un bloc de locuinţe sociale care aparţine administraţiei locale. Am evacuat blocul deoarece am primit fonduri pentru reabilitare şi pe cei rău platnici i-am mutat în alt bloc de locuinţe sociale, iar cei care nu aveau datorii s-au mutat în acest bloc. Din păcate, nu au plătit utilităţile şi au acumulat datorii la curent de circa 40.000 de lei. (…) Dacă vor apela la noi pentru ajutor, îi vom susţine atât cât ne permite cadrul legislativ„, a spus Laurenţiu Chivu.

Reprezentanţii Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Gorj au precizat că o comisie a instituţiei s-a deplasat la Rovinari pentru a analiza situaţia minorilor, momentan luându-se în considerare ducerea lor în centre de plasament.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Drama neștiută a Anei Maria Barnoschi: „Am făcut undeva la 12-15 înțepături”
Fanatik.ro
„Dacă ar putea, m-ar arunca din țară!”. Elisabeta Lipă a ieșit la atac după ce David Popovici a anunțat că nu și-a primit banii de la ANS
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Butonul ascuns în mașini despre care aproape nimeni nu știe, dar care face ca farurile să arate ca noi
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
„Supergripa” ajunge în România! Care este primul simptom
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Ilie Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare „peste tot”: Nu mai putem să susținem pensionari la 48, 50, 52 de ani
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu