6 alimente care te feresc de VIROZE şi PE TIMP DE VARĂ

Credeți că dacă e vară ați scăpat de viroze? Că numai în celelalte anotimpuri boala asta își face de cap? Ei bine, vă înțelați. Vara este la fel de periculoasă, când vine vorba de afecțiuni ale aparatului respirator superior! 
Alina Costache
13 iul. 2015, 07:51
6 alimente care te feresc de VIROZE şi PE TIMP DE VARĂ
Aerul condiționat, fereastra deschisă, băuturile reci și înghețata, chiar și plaja în exces, mai ales când soarele e în crucea cerului, toate sunt elemente favorizante pentru apariția unor viroze. Românul zice că numai oamenii sănătoși răcesc vara! Așa o fi… dar sănătos înseamnă să fii… sănătos, nu să îți tot ștergi nasul cu batista.
 
Ca să ne ferim de viroze specialiştii ne sfătuiesc să ne spălăm cât mai des pe mâini cu apă şi săpun, să evităm pe cât posibil locurile aglomerate, să ne îmbrăcăm corespunzător – să nu ne fie nici pea cald, nici prea frig – şi, nu în ultimul rând, să mâncăm alimente care ne întăresc sistemul imunitar.
Potrivit specialiştilor, în această perioadă, alimentaţia zilnică trebuie să fie foarte bogată în vitamine şi minerale, deoarece acestea întăresc sistemul imunitar. Aşadar, nu uita să consumi cât mai multe legume, fructe, lactate şi grăsimi vegetale.

1. Lactatele şi brânzeturile. Dacă avem un deficit de calciu, organismul nostru nu se poate proteja de virusurile virozei. Aşadar, produsele lactate şi brânzeturile ne protejează organismul de virozele respiratorii, iar dacă deja ne-am îmbolnăvit, ne ajută să ne vindecăm mai repede. În concluzie, bea zilnic un pahar de iaurt sau kefir deoarece conţine probiotice, bacterii care ne stimulează imunitatea.

Citește mai departe pe ANTENA SATELOR.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Câți ani are Sorana Cîrstea, de fapt. De ce vrea să se retragă anul acesta marea sportivă a României
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Se poate ajunge până la dosar penal. Vor fi sesizate Primăria, Poliția și ITM-ul
Playtech.ro
„Nora şi ginerele îşi moştenesc socrii?”. Explicaţia oficială a unui avocat
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Verdict acid în direct: ”Va fi un blat la baraj între FCSB și Botoșani! SuperLiga e cel mai stânjenitor campionat din lume”
MediaFlux
Putin pregătește cea mai puternică rachetă balistică din lume. Sarmat sau ”Satana 2” va fi trimisă într-o zonă critică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi