EXAMENUL DE DEFINITIVARE 2013: 7.400 de candidaţi au susţinut proba scrisă

7.400 de candidaţi au susţinut, joi, 18 iulie, proba scrisă a examenului naţional de definitivat în învăţământ, iar 16 dintre ei au fost eliminaţi din examen.
Iulian Tudor
19 iul. 2013, 05:44
EXAMENUL DE DEFINITIVARE 2013: 7.400 de candidaţi au susţinut proba scrisă

Din cei 7.889 de candidaţi admişi pentru proba scrisă a examenului de definitivat, s-au prezentat 7.400, respectiv 93,70%, potrivit datelor de la Ministerul Educaţiei. Din totalul candidaţilor prezenţi, 684 s-au retras, fie din motive personale (657), fie din motive medicale (27), iar alţi 16 au fost eliminaţi pentru fraudă sau tentativă de fraudă. Candidaţii eliminaţi au pierdut dreptul de înscriere la examenul naţional de definitivare în învăţământ pentru sesiunea următoare.

Candidaţii care au decis să se retragă au avut posibilitatea de a solicita anularea lucrării, pe baza unei declaraţii pe proprie răspundere. În acest caz, lucrările nu vor fi evaluate, iar candidaţii în cauză au dreptul să se înscrie la sesiunea următoare.

Candidaţii prezenţi, joi, la proba scrisă sunt cei care au reuşit să treacă de prima probă a examenului naţional de definitivat, desfăşurată în perioada ianuarie  – iunie, care a constat în susţinerea a două inspecţii speciale la clasă. Nota pe care candidaţii o vor obţine la proba scrisă reprezintă nota de examen. Nota minimă  pentru promovare este 8. Cadrele didactice care vor reuşi să promoveze examenul dobândesc dreptul de practică în învăţământul preuniversitar.

Lucrările scrise se vor corecta în şase centre de evaluare, constituite la nivel naţional, iar afişarea rezultatelor se va face pe data de 23 iulie. Între 23 şi 24 iulie candidaţii vor putea depune contestaţii la centrele de examen, soluţionarea acestora urmând să se realizeze în intervalul 25 – 26 iulie. Pe data de 27 iulie se vor afişa rezultatele finale.

În sesiunea din acest, Ministerul Educaţiei a decis să acorde debutanţilor cu un an vechime la catedră, dreptul de participare la examen. De asemenea, o altă noutate constă în creşterea mediei minime de promovare a inspecţiilor la clasă de la 7 la 8.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Premierul Ilie Bolojan a fost demis! Moțiunea a trecut
Fanatik.ro
Ilie Bolojan nu pleacă imediat de la Palatul Victoria, chiar dacă a fost demis prin moțiune de cenzură. Ce puteri are acum și ce fel de guvern am putea avea
Capital.ro
Se va suspenda permisul de conducere în 90 de zile. Sistemul nou de sancționare pregătit în România. Obligație la plată pentru șoferi
Playtech.ro
Când intră alocațiile și indemnizația de creștere copil în mai 2026. Datele de plată și sumele actualizate
Adevarul
Fico s-a răzgândit: nu va participa la parada de Ziua Victoriei din Moscova. „Am programată o întâlnire scurtă cu Putin. Atât”
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
E dorit de Rapid și CFR, dar preferă varianta Cluj din cauza lui Angelescu! Discuția decisivă are loc miercuri: ”Era o lovitură”
MediaFlux
Ce urmează după demiterea Guvernului Bolojan prin moțiune de cenzură. Nicușor Dan, actorul central. Partidele, chemate la consultări
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR