Ponta îl aşteaptă pe premierul Chinei la Bucureşti

"Sunt absolut convins că, în curand, voi avea plăcerea de a avea la Bucuresti vizita de răspuns din partea prim-ministrului Chinei, pentru a discuta despre proiecte de colaborare politica, dar mai ales proiecte economice, legaturile noastre culturale, artistice, extrem de importante si pe care trebuie sa le dezvoltam in perioada imediat urmatoare", a declarat premierul Victor Ponta la receptia oferita cu ocazia Zilei Nationale a Republicii Populare Chineze.
Filip Stan
30 sept. 2013, 19:42
Ponta îl aşteaptă pe premierul Chinei la Bucureşti

Premierul Victor Ponta a mărturisit că 2013 este al XI-lea an consecutiv când celebrează Ziua Naţională a Republicii Populare Chineze la ambasada din Bucureşti. „Vedeţi că aproape tot guvernul României e aici, e chiar şi o reuniune a coaliţiei de guvernare, deci e un loc bun în care să ne întâlnim”, a adăugat premierul.

Ponta a reamintit de vizita făcută în China şi s-a declarat convins că „foarte curând”, la Bucureşti va avea loc vizita de răspuns din partea primului ministru al Chinei.

„Am fost extrem de onorat în urmă cu câteva luni atunci când noul preşedinte şi noul prim-ministru al Chinei m-au primit ca reprezentant al României. A fost un semn de prietenie şi de apreciere pentru România pe care foarte multe ţări din lume şi l-ar fi dorit. Cred că acest gen de relaţie specială, de parteneriat special între China şi România, este în avantajul ambelor ţări, ambelor popoare şi este un obiectiv pentru care merită să muncim şi în perioada imediat următoare. Sunt absolut convins că, în curând, voi avea plăcerea de a avea la București vizita de răspuns din partea primului-ministru al Chinei pentru a discuta despre proiecte de colaborare politică dar mai ales proiecte economice, legăturile noastre culturale, artistice, extrem de importante și pe care trebuie să dezvoltăm în perioada imediat următoare”, a declarat premierul Victor Ponta, care şi-a exprimat speranţa ca „România să fie cel mai bun prieten din Uniunea Europeană al Chinei, o poartă de intrare politică, economică, comercială, culturală și artistică”. 

Premierul Victor Ponta, preşedintele Senatului, Crin Antonescu, şi preşedintele Academiei Române, Ionel Haiduc, s-au numărat printre personalităţile care au participat luni la celebrarea a 64 de ani de la proclamarea Republicii Populare Chineze. Recepţia a avut loc la Ambasada Chinei din Capitală.

Ambasadorul Republicii Chineze Huo Yuzhen a subliniat, în discursul său, evoluţia economică spectaculoasă a ţării sale dar şi relaţiile Republicii Populare Chineze cu România. Aceasta a spus că Republica Populară Chineză este a doua putere economică a lumii şi prima ţară în ceea ce priveşte exporturile. Despre România, ambasadorul a spus că a fost ‘a treia ţară care a recunoscut noua Chină”. Printre exemplele de colaborare româno-chineze, ambasadorul a menţionat şi expoziţia ‘Comorile Chinei’ ce putut fi admirată la Muzeul Naţional de Istorie a României.

La rândul său, preşedintele Senatului, Crin Antonescu, a spus că pentru ţara noastră e important să dezvolte o relaţie de colaborare şi prietenie cu China şi a remarcat că vizita premierului român în China a fost un moment care în anii ce urmează va marca dezvoltarea relaţiei dintre cele două state.

„China este una dintre cele mai vechi culturii şi istorii ale lumii. În acelaşi timp, într-un mod fascinant în fiecare an ne oferă tuturor celor care urmărim ce se întâmplă în partea dumneavoastră de lume, noutate şi surpriză. Pentru noi românii e cu atât mai important să dezvoltăm o relaţie de colaborare, de prietenie, de lucru. Cred că vizita prim-ministrului Victor Ponta în acest an în Republica Populară Chineză a fost un moment important, cred că anii ce urmează vor marca dezvoltarea în toate planurile a acestei relaţii”, a mai spus Crin Antonescu.

Printre participanţii la recepţia aniversară s-au mai aflat preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean, Ministrul Apărării, Mircea Duşa, Ministrul pentru IMM-uri, Mediu de Afaceri şi Turism, Maria Grapini, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, Ministrul delegat pentru Dialog Social, Doina Pană, şi Nicolae Văcăroiu.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
„Vezi că joci de 4 ori cu Csikszereda sezonul ăsta!”. Dialog fabulos între Gigi Becali și Marius Șumudică despre FCSB
Capital.ro
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Decizia luată astăzi de Tribunalul București e definitivă
Playtech.ro
Cutiile ruginite de pe marginea şoselelor din România, nelămurirea şoferilor. La ce foloseau?
Adevarul
Cea mai mare armată din Europa, modernă doar pe hârtie. Tacticile Rusiei arată unde rămâne vulnerabilă Polonia
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei! Ce a APUCAT să spună înainte să moară este dureros
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Primele declarații ale bărbatului care a ucis-o pe Iryna Zarutska, tânăra refugiată ucraineană de 23 de ani
Cancan.ro
Bărbatul din SUA care a ucis-o pe Iryna și-a motivat gestul. Nu o să îți vină să crezi ce scuză are. Conversația cu sora lui e halucinantă: 'Și vă spun, materialul a...
iamsport.ro
ȘOCANT! FRF a plătit o sumă uriașă de bani pentru ca Mitriță să joace 17 minute: cât au putut să coste biletele de avion ale jucătorului
MediaFlux
Decizie majoră privind plata tuturor pensiilor!
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Monstrul din Caracal ar putea ieși din închisoare. Cum vrea Gheorghe Dincă să scape de pușcărie