Sorin Alexandrescu spune că dosarul său a fost fabricat pentru a acoperi fapte de corupţie din fotbal

Directorul general Antena TV Group, Sorin Alexandrescu, susţine că dosarul său a fost "fabricat pe declaraţii mincinoase" pentru "a acoperi una dintre cele mai grave fapte de corupţie din fotbalul românesc".
Filip Stan
01 oct. 2013, 20:39
Sorin Alexandrescu spune că dosarul său a fost fabricat pentru a acoperi fapte de corupţie din fotbal

„Am aflat astăzi (n.r. marţi), nu de la DNA cum ar fi fost normal, ci din presă, că am fost trimis în judecată pentru aşa-zisul dosar de şantaj. Acest dosar a fost fabricat pe declaraţii mincinoase pentru a acoperi una dintre cele mai grave fapte de corupţie din fotbalul românesc. Trimiterea în judecată s-a produs după ce DNA mi-a refuzat în mod vădit orice drept la apărare, acţionând unilateral şi discreţionar cu scopul de a compromite cel mai important trust media din România. Alături de mine au fost trimişi în judecată fondatorul, acţionarii şi cele mai importante companii ale grupului: TV Antena Group, Antena 3 SA, Intact Publishing. Este evident că modul în care a fost instrumentat acest dosar nu trebuia să permită dreptul la apărare nici mie, nici celorlalte persoane puse sub acuzaţie”, subliniază Sorin Alexandrescu într-un comunicat, potrivit Agerpres.

El afirmă că DNA „a ignorat cu bună ştiinţă aspecte importante” şi arată că reţinerea sa s-a făcut „exclusiv pe baza declaraţiilor lui Ioan Bendei, declaraţii infirmate în mod categoric de conţinutul înregistrărilor făcute de procurori”.

Totodată, el acuză procurorii că au „ignorat deliberat” trei hotărâri judecătoreşti definitive. „Am fost reţinut cu un scop precis, procurorii DNA ignorând deliberat trei hotărâri judecătoreşti definitive care au precizat faptul că probele invocate de DNA nu susţin acuzaţia de şantaj. Mai mult, ultima hotărâre a instanţei a fost emisă cu doar o zi înainte de a fi arestat”, precizează Alexandrescu.

Totodată, el susţine că a depus, „în urmă cu mai bine de o lună”, o plângere penală împotriva lui Ioan Bendei pentru „denunţ calomnios şi ticluire de probe”, la care nu a primit niciun răspuns, ”cu toate că dovezile din dosar susţin în mod evident temeinicia acesteia”.

„În ciuda tuturor cererilor formulate de avocaţii mei pentru stabilirea adevărului, procurorii DNA au considerat de cuviinţă să nu dea importanţă acestora, ci să menţină în dosar pasaje ale discuţiilor personale dintre Dan Voiculescu şi nepotul acestuia, în vârstă de 7 ani. Este evident că pentru procurori sunt mai importante declaraţiile decât faptele clare şi concrete prin care Antena a demonstrat mita de 3,5 milioane de euro acordată de către RCS lui Dumitru Dragomir.

Odată cu trimiterea dosarului în instanţă, îi îndemn pe cei cu percepţii preconcepute şi pe cei care ne-au acuzat fără justă cauză să consulte detaliile acestui caz, dar mai ales temeinicia probelor. Îi asigur pe toţi cei care urmăresc să ne discrediteze, indiferent de felul în care o fac, că forţa Antenelor nu stă într-o persoană sau alta, ci în sute de profesionişti cu un crez comun şi în cei 10 milioane de români care ne privesc în fiecare zi. Le garantez tuturor celor care sunt alături de noi, fie colegi, parteneri de afaceri sau telespectatori, că toată această situaţie ne-a făcut mai puternici şi mai determinaţi să luptăm pentru valorile în care credem de peste 20 de ani”, încheie Sorin Alexandrescu, în comunicatul citat.

CITEŞTE ŞI: Şeful Antena TV Group, Sorin Alexandrescu, RĂMÂNE cu interdicţia de a părăsi ţara

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Adi Mutu face radiografia dezastrului de la FCSB: “Echipă fricoasă şi timidă!”
Capital.ro
Planul secret al lui Călin Georgescu cu Horațiu Potra. Ce plănuiau să facă în România
Playtech.ro
Planta pe care nu ai voie să o rupi toamna, în România. Amenzile sunt halucinante, nici nu ştii că este protejată
Adevarul
Simptomele infecției cu Candida Auris, ciuperca rezistentă care se răspândește rapid în Europa
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Un bărbat a fost rănit cu propria armă, după ce l-a atacat pe soțul fostei iubite, într-un mall din Sectorul 6
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan și-a anunțat DEMISIA. PLUS amenințări de ULTIMA ORĂ pentru acești bugetari
iamsport.ro
ȘOCANT: echipa din Liga 1, acaparată de 'aranjori de meciuri'! A ieșit un scandal-monstru: 'Are tradiție, iureș mare rău de tot...'
MediaFlux
Alex Florența, procurorul general, a lansat avertismentul: România a fost, este și probabil va fi în perioada următoare într-un plin război hibrid 
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor