Senatorii i-au lăsat pe jurnalişti fără scaune. Fotoliile din foaierul sălii de plen au dispărut

Senatorii se războiesc cu jurnaliştii în fotolii. Fotoliile pentru jurnaliști din foaierul sălii au dispărut brusc, astfel încât reporterii să nu mai aibă unde să stea, transmite România TV. E drept, senatorii şi-au păstrat propriile fotolii în hol, pe care le folosesc atunci când sunt prea obosiţi să mai asiste la şedinţe.
Filip Stan
02 oct. 2013, 13:54
Senatorii i-au lăsat pe jurnalişti fără scaune. Fotoliile din foaierul sălii de plen au dispărut

Jurnaliştii acreditaţi la Senat s-au trezit peste noapte că le-au fost luate fotoliile. Acestea erau aşezate lângă televizoarele din foaier pe care presa putea urmări în direct lucrările Senatului pe postul de televiziune cu circuit închis.

Unii senatori recunosc că se poartă un fel de război cu presa. „Nu asta e soluţia, să iei canapelele, fotoliile şi prizele pe care le foloseau ziariştii. Nu. Parlamentarilor le este teamă de presă pentru că le este teamă de ce ar putea să afle electoratul despre ei”, a declarat senatorul PC, Tudor Barbu.

Secretarul general al Senatului, Ovidiu Marian, are o explicaţie. „S-au înfiinţat o serie întreagă de comisii speciale care nu aveau mobilier. Cum nu avem bani să cumpărăm mobilier, atunci a trebui să luăm de pe foaier acest mobilier”, a explicat Marian.

Culmea, la câteva ore au fost trimise noi scaune pentru presă. Acestea vor fi lăsate în foaier, însă doar în timpul şedinţelor de plen. Motivul: nu cumva să se fure.

Procedeul a fost aplicat încă din legislatura trecută de către conducerea Camerei Deputaţilor când nu doar fotoliile au dispărut, ci şi televizoarele cu totul, iar conferinţele de după Biroul Permanent au fost mutate cu un etaj mai jos, cu speranţa că ziariştii se vor resemna să se mute la acel nivel, la sala de presă, astfel încât să nu mai inoportuneze aleşii naţiunii cu iscoditoare întrebări înaintea şedinţelor de plen

DailyBusiness
Preţuri mai mari ca niciodată în staţiunea din Grecia adorată de români. Cât costă un gyros în vara lui 2025
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Cât ia Andra Măruță pentru un concert de o oră, în iulie 2025: Tu muncești un an și nu câștigi suma asta!
Fanatik.ro
Lună Plină în Capricorn. De pe 10 iulie, de la ora 7 dimineața, cinci zodii vor renaște din cenușă. Se întoarce roata norocului și pentru ele
Capital.ro
Decizie pentru cei cu card Visa. Cum se vor efectua plățile. Schimbare radicală în toate țările UE, inclusiv România
Playtech.ro
Amenzi automate pentru șoferii români. O schimbare importantă intră în vigoare în Bulgaria, din acest weekend
DailyBusiness
Ce îi supără cel mai tare pe românii care călătoresc cu avionul: schimbările de zbor şi dificultatea de a contacta call center-ul
Adevarul
Recomandările Europei pentru România, traduse de un cunoscut economist: „Concediați 20% din bugetari, inclusiv din sistemul de Educație”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Vulcanii de sub ghețari, în pericol să erupă din cauza încălzirii globale
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Criminalul Andei este de negăsit. Bărbatul a abuzat în trecut o copilă de 13 ani, dar nu a făcut închisoare
Cancan.ro
MESAJUL transmis de Adrian Brîncoveanu, după ce Andreea Marin a confirmat despărțirea lor. Unde s-a retras, de fapt
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Capital.ro
UE ne împinge în prăpastie! Liviu Dragnea, anunț șoc: Unde va fi următorul teatru de război? În România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Ministerul Muncii promite o nouă majorare pentru pensionari. De unde vin banii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un Ministru al Transporturilor spre Lumea de Apoi. Cele mai misterioase morți din elita rusă a afacerilor