Comisar european: Românii şi bulgarii au o contribuţie puternică la creşterea economică a Germaniei

Românii şi bulgarii au o contribuţie puternică la creşterea economică a Germaniei, iar ridicarea restricţiilor de la 1 ianuarie 2014 nu reprezintă un pericol, a declarat Laszlo Andor, comisarul european pentru ocuparea forţei de muncă, afaceri sociale şi incluziune.
Filip Stan
05 oct. 2013, 16:08
Comisar european: Românii şi bulgarii au o contribuţie puternică la creşterea economică a Germaniei

Ridicarea restricţiilor pe piaţa muncii pentru români şi bulgari la 1 ianuarie 2014 nu reprezintă „niciun pericol” pentru Germania, a precizat Laszlo Andor, într-un interviu publicat în Der Spiegel. „Dimpotrivă, economia Germaniei este în creştere, există multe locuri de muncă neocupate şi aici vin în special tinerii. De aceea văd numai avantaje pentru ambele părţi„, a declarat oficialul european.

Marea majoritate a românilor şi bulgarilor aflaţi în Germania „muncesc, au o contribuţie importantă la creşterea (economică) a Germaniei, plătesc taxe şi bani către sistemul de asigurări sociale”, a precizat Andor. „Iar sumele plătite (n.r. – românilor şi bulgarilor) de la asigurările sociale sunt mult mai mici în comparaţie” cu contribuţiile lor, a mai spus comisarul pentru ocuparea forţei de muncă, scrie Mediafax.

Totodată, Laszlo Andor a respins afirmaţiile ministrului german de interne, Hans-Peter Friedrich, potrivit căruia „cine vine în Germania pentru a încasa ajutoare sociale trebuie trimis înapoi”.

Citeşte şi Pentru PRIMA OARĂ, Germania deschide piaţa locurilor de muncă şi pentru cetăţenii din afara UE

„Nu este treaba ministrului de Interne să fie preocupat de astfel de probleme. De ele se ocupă ministrul Muncii. Şi dacă românii şi bulgarii nu găsesc un loc de muncă în Germania şi apelează la ajutoarele sociale, ei au dreptul să stea doar trei luni. Este o regulă europeană, nu trebuie să existe avertismente în acest sens”, a subliniat Andor.

Referitor la temerile unor primari germani privind pericolul unor probleme sociale din cauza noilor veniţi şi a lipsei de fonduri, comisarul pentru ocuparea forţei de muncă a făcut apel la solidaritate.

Fac apel la solidaritate în Germania. Oraşele, aflate sub presiune, trebuie să fie sprijinite (…) Şi Bruxelles poate ajuta. Avem multe fonduri structurale„, a punctat oficialul european.

Întrebat câţi români şi bulgari ar putea veni în Germania anul viitor, comisarul Andor a estimat că numărul lor s-ar ridica la aproximativ 72.000, cu 1.000 mai mult decât în 2012.

Austria, Germania, Olanda, Belgia, Luxemburg, Franţa, Malta şi Marea Britanie impun încă restricţii pe piaţa muncii pentru români şi bulgari. În decembrie 2012, Comisia Europeană şi-a dat acordul ca Spania să reintroducă restricţiile pentru muncitorii români, din cauza crizei economice şi financiare. Restricţiile vor fi ridicate în toate statele membre UE de la 1 ianuarie 2014.

Citeşte şi Marea Britanie nu va limita în niciun fel accesul românilor şi bulgarilor pe piaţa muncii

DailyBusiness
Jaf major în Anglia: un grup de români a reușit să fure de la Fiscul britanic aproape 50 de milioane de lire sterline
Spynews
Gina Chirilă, mesaj emoționant de ziua ei de naștere! Bogdan Vlădău i-a făcut o urare publică: ”Am trecut prin foc”
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
„Ținutul Jaguarului Alb” există! Descoperirea uimitoare făcută de arheologi care schimbă tot ce se știa despre mayași
Capital.ro
Decizie pentru românii care vor buletin. Îi așteaptă întârzieri record: Din motive de siguranță…
Playtech.ro
Românii care își țin câinii în lanț riscă amenzi de până la 5000 de lei. Ce reguli mai prevede noul proiect de lege
Adevarul
Mii de firme care nu sunt „acasă” sunt declarate inactive fiscal, chiar dacă sunt cu plățile la zi
wowbiz.ro
Detaliul observat pe crucea lui Ion Iliescu! Lipsa de pe simbolul funerar face lumină în tot ceea ce s-a speculat despre fostul președinte al României
Evz.ro
Despăgubiri pentru imobilele confiscate: plată unică de 40% sau 7 tranșe anuale
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, imagini hot în plină vară! Fosta iubită a lui Grigor Dimitrov s-a afişat în costum de baie
kanald.ro
A murit un jurnalist de legendă! Acesta s-a stins din viață la 68 de ani
Cancan.ro
S-a aflat tot adevărul! Cum a încurcat Nicușor Dan înmormântarea lui Ion Iliescu. Alți politicieni au avut de suferit din cauza lui
iamsport.ro
BREAKING | Unul dintre cei mai bine plătiți jucători de la Rapid își forțează plecarea: 'Trebuie să scăpăm de el, nu avem ce face!'
StirileBZI
Val de scumpiri pe piața imobiliară din Iași! Consultant: „Cel mai mult s-au scumpit apartamentele din zonele limitrofe”
stirilekanald.ro
Cine este bărbatul de 41 de ani care a murit strivit de ATV! Părinții săi, urlete de durere la locul tragediei
Aceste fructe sunt inamicii tumorilor, diabetului zahar si hipertensiunii