O învăţătoare, acuzată că le vorbeşte urât elevilor şi că are un comportament violent la ore

O învăţătoare de la o şcoală generală din Iaşi este acuzată că le vorbeşte urât elevilor şi că are un comportament violent la cursuri. Părinţii au susţinut că asistă cu rândul la ore pentru a se asigura că nu li se întâmplă nimic rău copiilor lor.
Filip Stan
09 oct. 2013, 19:01
O învăţătoare, acuzată că le vorbeşte urât elevilor şi că are un comportament violent la ore

Învăţătoarea Zâna Butnaru, de la Şcoala generală „Gheorghe Mârzescu” din Iaşi, este acuzată de către părinţii elevilor de la clasa a treia, la care aceasta predă, că le vorbeşte urât elevilor la ore, îi jigneşte şi îi loveşte, scrie Mediafax.

Părinţii susţin că au solicitat conducerii unităţii de învăţământ schimbarea învăţătoarei de la clasa respectivă, dar că le-a fost refuzată cererea.

Unul dintre părinţi a afirmat că fetiţa sa a fost lovită de învăţătoarea respectivă şi că aceasta, de frică, nu vrea să mai meargă la şcoală.

Mai mult, pentru a se asigura că nu li se întâmplă nimic copiilor lor, părinţii au decis să asiste, cu rândul, la ore.

Conducerea Colegiului Tehnic de Electronică şi Telecomunicaţii din Iaşi, de care aparţine din această toamnă Şcoala generală „Gheorghe Mârzescu”, susţine că ştie despre nemulţumirile părinţilor, dar că le-a solicitat un răgaz pentru a lua o decizie în acest caz.

„Noi am preluat Şcoala generală de la 1 septembrie, deci suntem de puţin timp împreună. Pe 17 septembrie a venit un grup de părinţi cu o solicitare în care prezenta nemulţumirile. Le-am explicat că abia am preluat şcoala şi că este necesar puţin timp ca să văd exact care este situaţia”, a declarat, miercuri, presei Lăcrămioara Alexandrescu, directorul Colegiului tehnic de Electronică şi Telecomunicaţii din Iaşi.

Şeful ISJ Iaşi, Camelia Gavrilă, susţine că a cerut inspectorului de învăţământ primar din cadrul instituţiei să facă verificări în acest caz.

Învăţătoarea Zâna Butnaru predă de doi ani la şcoala respectivă, iar clasa la care ţine cursuri numără doar 14 elevi, întrucât alţi copii s-au mutat la alte clase sau au obţinut transferul la alte unităţi de învăţământ.

Citeşte şi Terorizaţi de dascăl: O cunoscută învăţătoare din Bucureşti îşi ameninţă elevii VIDEO

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Adevărul despre averea lui Dani Mocanu. Dezvăluirile avocatului care l-a refuzat pe manelist: „Asta afișează pe rețele sociale”
Capital.ro
Se implementează certificatul auto digital. Unde s-a luat oficial decizia: Șoferii trebuie doar să arate telefonul
Playtech.ro
Grupa a II-a de muncă. Puncte şi spor de vechime, în 2025
Adevarul
Scandal fără precedent la Miss Universe: reprezentanta Mexicului, insultată de director. Mai multe concurente au părăsit sala
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
O bancă poate lua bani din cont fără notificare. Condiții pentru această decizie
stirilekanald.ro
El este românul care a murit în Dublin, după ce a fost înjunghiat în inimă. Victor avea doar 23 de ani
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai