Andrei Gerea, propunerea PNL pentru Ministerul Economiei: fost electronist, cu datorii de peste 176.000 euro

Andrei Gerea, propunerea PNL pentru funcţia de ministru al Economiei, are 45 de ani, este licenţiat în economie, în cadrul Academiei de Studii Economice Bucureşti, Facultatea de Cibernetică, Statistică şi Informatică Economică, şi are experineţă în mediul bancar.
Bogdan Asaftei
15 oct. 2013, 08:34
Andrei Gerea, propunerea PNL pentru Ministerul Economiei: fost electronist, cu datorii de peste 176.000 euro

Pe plan profesional, Andrei Gerea a început de la munca de jos, fiind electronist automatizări la Automatica SA, înainte de Revoluţie (1987 – 1988). Tot ca electronist a lucrat şi în anii următori (1988 – 1992), la compania ICE Felix Computers SA. Au urmat poziţii de director comercial la Van Soestbergen SRL (1991-1992), merceolog la Industrial Export (1993-1997), manager relaţii cu clienţii la Eximbank România (1997-2002), Emporiki Bank (2000-2001) şi Alpha Bank (ian. 2002 – apr.2004), apoi director de sucursală la Banca Ţiriac – Piteşti (2002-2004).

Cariera sa politică a început în februarie 1990, când s-a înscris în PNL, iar timp de patru ani (1990-1994) a ocupat funcţia de vicepreşedinte OTUNL Bucureşti (Organizaţia Tineretului Universitar). Urcă apoi încă o poziţie, cea de vicepreşedinte TNL Bucureşti în perioada 1994 – 1996. Devine apoi vicepreşedinte Organizaţia sector 1, PNL (1994 – 2002), iar din 2002 este vicepreşedinte Organizaţia PNL Argeş.

A mai fost consilier local al sectorului 1, în două perioade: 1996 – 2000 şi 2000 – 2004. De asemenea, timp de doi ani, 1998 – 2000, Gerea a fost membru al Consiliului de Dezvoltare Regională Bucureşti – Ilfov.

În 2012, Andrei Gerea a fost ales deputat de Argeş, iar din mai 2013 este lider al grupului parlamentar al PNL din Camera Deputaţilor, după plecarea lui Dan Radu Ruşanu la ASF.

Din declaraţia sa de avere reiese că deţine două locuinţe, un apartament şi o casă, ambele în Argeş. Nu are maşină şi are doar 10.000 de euro în conturi. În schimb are datorii la bănci de 176.100 euro.
Este un deputat destul de activ, are 13 iniţiative în actuala legislatură.

VEZI SI: Varujan Vosganian şi-a dat demisia din Guvern, Victor Ponta a acceptat-o

 

DailyBusiness
Grindeanu îl acuză pe Boloș pentru cheltuielile din Fondul de Rezervă: „Mecanismul a fost propus de ministrul Finanțelor”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Câți copii are, de fapt, Dan Alexa. Antrenorul lui Poli Timișoara participă la Asia Express alături de Gabi Tamaș
Capital.ro
Bani pentru moștenitori după un deces. Reguli succesiune în România. Documentul ce nu poate lipsi din dosar
Playtech.ro
Ajutor pentru facturi la energie: cum completezi corect cererea pentru tichete
Adevarul
Scene bizare la o grădiniță din Satu Mare: Copiii, îmbrăcați în uniforme de Șoimi ai Patriei și Pionieri. Cum răspunde instituția
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Elena Udrea se angajează! Unde va activa fosta blondă de la Cotroceni, la 2 luni după ce a fost eliberată din penitenciar
iamsport.ro
Amintirea cu Ilie Balaci care ”nu îi dă pace” lui Bogdan Stelea: ”A fost ultimul lui antrenament. A zis, cu ochii în pământ: «Gata, mă las!». Îi vedeai tristețea în ochi”
MediaFlux
Bani mai puțini pentru pensionari în septembrie. Cine va primi ajutor
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
În sfârșit! O tehnică unică, capabilă să te ajute pentru totdeauna cu durerile de spate și chinuitorul nerv sciatic. Asta chiar nu stiam!