Număr SPECIAL. Istoria DACILOR, în paginile unei prestigioase reviste franceze

Prestigioasa revistă franceză "Dossiers d'Archeologie/Dosare de Arheologie" dedică numărul din septembrie-octombrie Columnei lui Traian şi face o detaliată incursiune în istoria dacilor, prezentând rezistenţa lor în războaiele cu romanii conduşi de împăratul Traian, religia, date despre numele lui Decebal şi portretul acestuia aşa cum apare în bustul păstrat la Muzeul Vaticanului.
Roxana Gagiu
21 oct. 2013, 16:45
Număr SPECIAL. Istoria DACILOR, în paginile unei prestigioase reviste franceze

O mare parte a articolelor din revistă sunt semnate de renumiţi istorici români. Profesorul emerit Constantin Petolescu de la Universitatea din Bucureşti, cercetător la Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan”, oferă date despre „Războiul dacic al împăratului Traian”, cu expediţiile din anii 101-102 şi 105-106, sursele istorice ale cucericii Daciei şi detalii de pe Columna lui Traian – „care relatează eroica şi disperata rezistenţă a dacilor”. Profesorul universitar român semnează şi articolul intitulat „Numele lui Decebal”.

Cercetător dr. Mihai Popescu, cu doctorat la Sorbona în studii asupra Antichităţii, consacră un amplu spaţiu „Religiei Dacilor„, domeniu cu multe necunoscute încă şi azi. Divinitatea supremă, Zalmoxis – „asimilată în imaginarul autorilor greci şi latini fie cu Zeus, fie cu Chronos, fie cu Marte” – apoi celebrul Sanctuar de la Sarmisegetuza Regia, statuete de zeităţi descoperite în cetăţile Drobeta, Sucidava şi Potaissa, reprezentându-le pe Minerva, Lara, Junona, dar şi pe zeul Mithra, etc. compun o reflexie asupra credinţei dacilor şi a faptului că „dii consentes – cele 12 divinităţi principale ale Pantheonului roman – au fost, de asemenea, venerate în Dacia”.

Citeşte şi: Descoperire arheologică inedită, într-un castru roman din Mureş: Este un element absolut de noutate

Potrivit Agerpres, despre „Portretul lui Decebal„, cu referire la bustul aflat la Braccio Nuovo, Muzeul Vaticanului, scrie cercetătorul Leonard Velcescu, specialist în istoria artei antice la Universitatea Perpignan Via Domitia. Leonard Velcescu este, de asemenea, autorul articolului intitulat „Reprezentările statuare ale Dacilor în Forul lui Traian”.

„Dacia – personificarea unei provincii în arta romană” este titlul articolului apărut în „Dossiers d’Archeologie„, sub semnătura antumă a reputatei numismate Carmen Maria Petolescu.

Profesorul emerit Alexandru Barnea de la Universitatea din Bucureşti face o descriere a monumentului Tropaeum Traiani de la Adamclisi, iar cercetător Ştefan Vasiliţă de la Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” din Bucureşti se opreşte asupra efigiilor de pe monedele imperiale de după cucerirea Daciei de către romani.

Profesorii universitari francezi Martin Galinier, Georges Castellvi, Helene Chew şi Christiane Pinatel de la Muzeul Luvru întregesc prin contribuţii remarcabile dedicate Columnei lui Traian acest periplu fascinant în istoria dacilor şi cuceritorilor lor, la începutul primului mileniu după Cristos.

Citeşte şi: Veşti bune pentru arheologi: Se va înfiinţa o bază de date europeană

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Anunț șocant despre accidentul din Timiș în care au murit 7 suporteri ai lui PAOK. Șoferul dubei ar fi fost drogat
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Celebrul jucător de poker, interesat să investească la Dinamo! Sfatul lui Victor Pițurcă
MediaFlux
Traian Băsescu dă o lovitură statului român. Are de primit o avere
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil