Scandal în lumea medicală: Stryker România a plătit 192 de oficiali români în schimbul unor contracte

Subsidiara din România a producătorului american de medicamente Stryker ar fi făcut 192 de plăţi către oficiali români, în valoare totală de aproximativ 500.000 de dolari, în vederea obţinerii sau prelungirii unor contracte cu spitale publice.
Filip Stan
25 oct. 2013, 19:44
Scandal în lumea medicală: Stryker România a plătit 192 de oficiali români în schimbul unor contracte

Plăţile, efectuate în perioada 2003 – iulie 2007, au fost înregistrate de Stryker România drept sponsorizări acordate pentru participarea oficialilor în cauză la conferinţe medicale, incluzând costurile de călătorie şi de cazare, arată Comisia pentru bursă şi valori mobiliare din Statele Unite (Securities and Exchange Commission – SEC).

În urma acestor plăţi, subsidiara a obţinut un profit ilicit de peste 1,7 milioane de dolari, din contracte cu spitale publice, potrivit Gândul.

De exemplu, un formular de sponsorizare din aprilie 2004 arată că un medic român trebuia să primească o sumă care să îi acopere cazarea în străinătate pentru a putea participa la o conferinţă. Tot în formularul respectiv se preciza că un „beneficiu de afaceri” al acestei sponsorizări era că Stryker România urma să obţină în schimb un contract pentru vânzarea unui aparat medical. În plus, arată SEC, în cadrul companiei se discuta despre faptul că medicul în cauză urma să obţină o poziţie de management într-un spital public, căpătând astfel un rol important în organizarea unei viitoare licitaţii.

Astfel, Stryker Romania a înregistrat această plată drept sponsorizare, deşi propriile documente interne demonstrează că plata a fost făcută în scopul încheierii pe viitor a unei afaceri, concluzionează comisia americană.

Contactaţi de Gândul, reprezentanţii companiei Stryker România SRL au precizat că nu au nimic de comentat faţă de acuzaţiile autorităţilor americane.

Numele companiei Stryker România SRL este menţionat şi în dosarul în care a fost trimis în judecată medicul Şerban Brădişteanu pentru o şpagă de 4 milioane de euro, mai relatează cotidianul online. În acest dosar, Brădişeanu este acuzat că a luat mită pentru a achiziţiona din banii statului aparatură medicală supraevaluată şi necorespunzătoare. Brădişteanu, în calitate de şef al unei comisii de licitaţii, a aprobat achiziţionare de aparatură medicală în valoare de 26 milioane euro care era supraevaluată cu 10 milioane euro. Procurorii DNA au explicat că Brădişeteanu ar fi primit mită 4 milioane euro de la câştigătorul licitaţiei o companie austriacă. În dosar se menţionează că printre companiile care au participat la acestă licitaţie a fost şi Stryker România, companie care însă a fost descalificată.

Compania producătoare de dispozitive medicale Stryker va plăti 13,2 milioane de dolari pentru a rezolva acuzaţii civile potrivit cărora ar fi mituit medici şi oficiali guvernamentali pentru a câştiga proiecte în cinci ţări, între care şi România, relatează New York Times, în ediţia electronică.

SEC a declarat că firma a încercat să ascundă 2,2 milioane de dolari daţi ca mită în Argentina, Grecia, Mexic, Polonia şi România, prin înregistrarea acestora ca cheltuieli legitime pentru donaţii, costuri de transport, servicii de consultanţă şi comisii.

Stryker vrea să rezolve cazul fără a recunoaşte sau să nega acuzaţiile. Nici un avocat sau purtător de cuvânt al companiei nu a fost disponibil pentru a comenta aceste informaţii.

Potrivit acuzaţiilor SEC, compania a obţinut un profit de aproximativ 7,5 milioane ca rezultat al mitei.

Plăţile au avut loc din 2003 până în februarie 2008 şi au fost folosite pentru a ajuta compania să îşi păstreze capacitatea de a-şi vinde produsele spitalelor publice. Într-unul dintre exemple, SEC susţine că unitatea Stryker din Polonia le-a plătit directorului unui spital şi soţiei acestuia excursii la New York şi Aruba. Printre avantajele oferite cuplului s-au numărat un sejur de şase nopţi la un hotel din New York şi bilete la două spectacole pe Broadway.

 

VEZI SI:

Compania Stryker va plăti 13,2 milioane de dolari pentru acuzaţii de mită ce implică şi România

 

 

DailyBusiness
Cât timp pierdem cu CFR față de Ungaria și Polonia. Cele mai importante orașe turistice din România, parcurse cu trenul în peste cinci zile
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Ce sumă uriașă a câștigat Gigi Becali după calificarea FCSB în Europa League
Capital.ro
Plata cu cardul, obligatorie. Lege nouă în România din 1 ianuarie 2026. Se elimină pragul, nu se mai poate refuza
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă încurci benzina cu motorina la pompă sau invers. Ai vreo șansă să-ți repari mașina pe CASCO sau RCA
Adevarul
Dezertorii vin în ajutorul armatei ucrainene
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. „Femeie, ești normală?”. Cea mai frumoasă jurnalistă TV a apărut într-o rochie transparentă la ziua de naștere a fiicei de 2 ani
kanald.ro
Încă o tragedie în Cosmopolis! O femeie a murit după ce a căzut de la etajul 9 al unui bloc din complex
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Marian Ceaușescu l-a sunat pe Gigi Becali chiar înainte de FCSB - Aberdeen: ”Bună seara, domnule Gigi”
MediaFlux
O nouă lovitură pentru românii care stau la bloc. Vor plăti taxe duble CALCULE
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Pensionarii din Romania, luati prin surprindere! Rasturnare de situatie la PUNCTUL DE PENSIE