Andrei Gerea: Avem câţiva cartofi fierbinţi, unul e Oltchim. Avem nevoie de măsuri chiar în această săptămână

Ministrul Economiei, Andrei Dominic Gerea, a declarat sâmbătă, în cadrul unei vizite pe care a efectuat-o la Giurgiu, că în privatizarea Oltchim îşi doreşte o competiţie transparentă şi la care să se înscrie cât mai mulţi jucători, potrivit Mediafax. Totuşi, până la privatizare, atenţia trebuie să fie concentrată pe dezvoltarea şi menţinerea activităţii acestui combinat.
Filip Stan
26 oct. 2013, 13:02
Andrei Gerea: Avem câţiva cartofi fierbinţi, unul e Oltchim. Avem nevoie de măsuri chiar în această săptămână

‘Sunt probleme serioase la Ministerul Economiei şi aşa cum am spus şi la preluarea mandatului, avem câţiva cartofi fierbinţi, unul este Oltchim unde au trebuit să fie luate măsuri urgente în această săptămână’, a declarat sâmbătă, în cadrul unei conferinţe de presă la Zona Liberă Giurgiu, ministrul Economiei.

El spune că în procedura de insolvenţă de la Oltchim îşi doreşte o competiţie transparentă şi la care să se înscrie cât mai mulţi jucători importanţi.

‘Sunt deja manifestate intenţiile a trei societăţi, trei conglomerate, ne concentrăm însă pe dezvoltarea şi menţinerea activităţii pentru că până la urmă trebuie să fim conştienţi de faptul că această operaţiune de vânzare, de privatizare, durează şi până atunci nu trebuie să ne mai adâncim în pierderi’, a completat ministrul Economiei.

El a spus că Oltchim are o pierdere patru milioane de euro şi crede că acest deficit s-ar putea elimina dacă s-ar obţine fonduri pentru deschiderea unei linii de tehnologizare.

‘Dacă s-ar obţine un fond de aproximativ 15 milioane de Euro, necesar deschiderii unei secţii de tehnologizare, prin care să se înlocuiască acolo nişte membrane la anumite instalaţii s-ar putea ajunge la o limită de zero a deficitului, ceea ce ar fi extraordinar de important şi ne-ar da timpul de care avem nevoie pentru a ne desfăşura în linişte şi fără presiune procedura de privatizare în sensul în care noi ni-l dorim şi pe care l-am spus la început, adică să avem un investitor strategic puternic’, a completat Ministrul Economiei.

 

VEZI SI:

Andrei Gerea, noul ministru al Economiei: Singura soluţie ca să revitalizăm Oltchim e integrarea cu Arpechim

 

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce reacție a avut Adrian Mutu după ce a auzit că mulți români cred că era mai bine pe vremea lui Nicolae Ceaușescu
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Alertă la nivel mondial. Program spion pentru iPhone capabil să infiltreze milioane de dispozitive
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj