Băsescu: Trebuie să ne asumăm o politică fermă pe agricultură. Vom publica strategia comisiei prezidenţiale

Este nevoie ca politicul să îşi asume o politică fermă pentru agricultură, susţine preşedintele Traian Băsescu, citat de Agerpres. În acest sens, el şi-a exprimat speranţa că în perioada următoare va fi definitivată şi asumată strategia comisiei prezidenţiale pentru agricultură.
Filip Stan
29 oct. 2013, 09:01
Băsescu: Trebuie să ne asumăm o politică fermă pe agricultură. Vom publica strategia comisiei prezidenţiale

‘Este nevoie ca politicul să îşi asume o politică fermă pentru agricultură. (…) Acolo unde au apărut succese, ele au fost generate de politicile UE. (…) O politică agricolă care să pună în valoare şi calitatea şi capabilităţile solului şi priceperile agricultorilor români şi să aibă ca obiectiv să reducă până la eliminare importurile. Este nepermis ca o ţară ca România să nu-şi poată asigura sută la sută hrana de care are nevoie’, a spus Băsescu, prezent marţi la festivităţile organizate cu prilejul Centenarului Societăţii Române a Horticultorilor.

El a amintit şi despre strategia pe care o pregăteşte comisia prezidenţială pentru agricultură.

‘Este una din speranţele pe care eu le am, şi anume aceea ca acea faimoasă comisie prezidenţială pentru agricultură, care a finalizat un raport în luna iulie şi a lăsat raportul în dezbatere publică până în septembrie, va lua observaţiile primite, le va insera şi în perioada imediat următoare vom avea definitivată şi asumată acea strategie pentru agricultură, pentru anul 2020. Strategie care, evident, acum, când ştim bugetul exerciţiului bugetar următor al UE, poate fi fundamentată pe resurse existente, şi nu pe poveşti’, a subliniat preşedintele.

Băsescu a afirmat că face apel la comisia prezidenţială, despre care spune că nu îi este subordonată, să introducă observaţiile Comisie Europene, pe cele ale agricultorilor români şi să dea forma finală care să se constituie în strategia de dezvoltare a agriculturii României până în 2020.

 

VEZI SI:

Ponta:Dacă Băsescu s-a apucat de strategii agricole înseamnă că se pregăteşte pentru post de premier

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Afecțiunea cu care se confruntă soția lui Florinel Coman. Ioana a dezvăluit totul abia acum
Capital.ro
Obligație pentru asociațiile de proprietari și persoanele fizice. Regulă pentru spațiile verzi din jurul blocurilor. Anunț de la primărie
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai