Paza la adăposturile de câini din Suceava va fi întărită

Primarul Sucevei, Ion Lungu, a anunţat, miercuri, că a decis să întărească paza la adăposturile de câini din municipiu după ce s-a constatat că în weekend-uri, când nu se asigură pază, unii iubitori de animale iau câte 20-30 de câini şi le dau drumul înapoi pe străzi.
Iulian Tudor
30 oct. 2013, 12:10
Paza la adăposturile de câini din Suceava va fi întărită

Ion Lungu a declarat, într-o conferinţă de presă, că paza la adăposturile de câini din municipiu va fi întărită, după ce s-a constatat că în weekend-uri, când nu se asigură paza, dispar câte 20-30 de animale, scrie Mediafax.

El a precizat că în acest sens a fost încheiat un contract cu o firmă de pază.

„În weekend iubitorii de animale au mai mult timp şi vin la adăpost, iau câini acasă şi le dau drumul înapoi pe stradă”, a spus primarul, care a adăugat că „se întâmplă lucruri ciudate acolo”.

Citeşte şi Oprescu: Legea privind câinii fără stăpân va fi aplicată când nu vor mai fi locuri în adăposturi

El a arătat că, în cursul săptămânii, la adăposturi sunt atât paznici cât şi angajaţi de la Domeniul public care îngrijesc animalele, menţionând însă că, în weekend-uri, nu este asigurată paza, doar pe timpul zilei în zonă fiind angajaţi ai centrului care se ocupă de animale.

Lungu a mai anunţat că municipalitatea va încheia un acord cu o asociaţie de protecţie a animalelor care va asigura hrana câinilor din adăposturi, dotarea blocului operator, microciparea câinilor şi tratamentul acestora, în timp ce Primăria se va ocupa de prinderea câinilor fără stăpân, transportul acestora la adăpost, oferirea spre adopţie şi paza adăposturilor.

El a menţionat că Primăria îşi doreşte să găsească şi alţi parteneri cu care să gestioneze problema câinilor fără stăpân.

În septembrie, municipalitatea estima că în Suceava sunt aproximativ 3.000 de câini fără stăpân, în jur de 1.300 dintre ei aflându-se în cele două adăposturi ale Primăriei.

Citeşte şi Numărul câinilor adoptaţi în Capitală, în creştere după lansarea ofertei de hrană gratuită

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Vedeta CSM-ului și-a făcut publică povestea de dragoste pe care o trăiește cu o colegă de echipă. Anterior, ea fusese cerută în căsătorie de un bărbat
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit. Lumea l-a iubit enorm și nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Răsturnare de situație în cazul Jeffrey Epstein. Un medic legist spune că nu a fost sinucidere
Adevarul
Dezbatere aprinsă despre „legarea de glie” a medicilor. „Oare nu era corect să vă faceți studiile în țara în care doreați să emigrați?”
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Cristi Chivu, făcut praf de legendarul Alessandro Del Piero după declarațiile făcute de antrenorul lui Inter
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiul Mihaelei Rădulescu la 21 de ani. Ayan seamănă izbitor cu mama lui
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat