Principesa Margareta şi Principele Radu vor lansa o carte despre Crăciunul familiei regale

Principesa Margareta şi Principele Radu vor lansa anul acesta o carte care se va numi "Crăciunul regal", în care sunt cuprinse poveşti ale membrilor Casei Regale, petrecute în perioada sărbătorilor de iarnă de-a lungul vremii.
Alina Costache
30 oct. 2013, 17:42
Principesa Margareta şi Principele Radu vor lansa o carte despre Crăciunul familiei regale

Ne-am gândit să o oferim societăţii româneşti de acest Crăciun, când avem încă norocul să avem printre noi un suveran de 92 de ani, o carte despre toate cele aproape 150 de crăciunuri regale pe care România le-a avut în istoria ei„, a declarat Principele Radu, potrivit Agerpres.

El a povestit că a descoperit, în timpul documentării, două poveşti care l-au uimit. Una dintre ele îi are ca protagonişti pe regele Ferdinand şi pe fiul său Carol al II-lea, care de sărbătorile de iarnă din 1919, imediat după Marea Unire, au inaugurat o serie de biblioteci rurale şi orăşeneşti. ‘Şi câte credeţi că erau? 150 de biblioteci. 150 de clădiri pline de cărţi pentru comunităţile vremii. Al doilea fapt pe care l-am descoperit, era prin 1937 sau 1938 şi Carol al II-lea, de data aceasta el împreună cu fiul său, Mihai, s-au dus de Crăciun prin ţară pentru a împărţi 1.500 de căruţe pe care le-au dat ţăranilor din cele mai defavorizate arii ale României’, a povestit Principele Radu.

De asemenea, Principele Radu a afirmat că tot ceea ce fac el şi Principesa Margareta nu este nou, ci doar continuă faptele pe care le-au consacrat suveranii României în cei 150 de ani de regalitate de care a avut parte ţara noastră. ‘Nimic din ceea ce facem noi azi, susţinerea ‘Cărţilor copilăriei’, activităţi de caritate ale Fundaţiei Principesa Margareta, volume publicate, nimic nu e nou sau rodul creativităţii noastre. Aproape totul a fost deja făcut înainte’, a mai spus el.

Principele Radu a participat miercuri, la Cluj-Napoca, la deschiderea a două expoziţii dedicate Regelui Mihai I, organizate la Biblioteca Universitară Lucian Blaga.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
E confirmat! Iubita lui Toto Dumitrescu este însărcinată! Declarații oficiale
Fanatik.ro
Cum arată în prezent „cel mai frumos copil din lume”. Thylane este de o frumusețe rară
Capital.ro
Decizie importantă pentru Traian Băsescu. Judecătorii dau verdictul astăzi. Ce a decis CCR
Playtech.ro
La cât să setezi termostatul când afară sunt -5 grade. Diferența de un grad poate schimba factura cu 10%
Adevarul
„Haosul va începe”. Un sociolog rus anticipează sfârșitul lui Putin. „De îndată ce «șoimii» vor vedea că Rusia începe să piardă, îl vor dărâma”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce s-a ales de fata considerată cel mai frumos copil de pe Pământ
kanald.ro
Cutremur neobișnuit astăzi în Brașov! Ce magnitudine a avut seismul
Cancan.ro
CAUZA morții lui Marius Keseri. De ce boală suferea baterisul de la Direcția 5, de fapt
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care vor face cumpărături de sărbători!
stirilekanald.ro
Siropul de tuse ucigaș: 20 de copii au murit și 5 sunt în stare critică
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025