Dana Năstase dă declaraţii în dosarul Zambaccian de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Dana Năstase este audiată în dosarul care îl poate trimite din nou după gratii pe Adrian Năstase. Tot la termenul de luni va da declaraţii şi fostul consul al României la Shanghai, Ioan Păun, care l-a acuzat pe Adrian Năstase de şantaj. Astfel, dosarul Zambaccian, în care soţii Năstase au fost condamnaţi iniţial la câte trei ani de închisoare cu suspendare, se apropie de final.
Filip Stan
04 nov. 2013, 07:23
Dana Năstase dă declaraţii în dosarul Zambaccian de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Dana Năstase a fost chemată pentru aceste declaraţii încă de acum o lună, însă a beneficiat de două amânări din cauza problemelor de sănătate. Dana Năstase a venit însoţită de soţul ei, acesta fiind de altfel cel care a dat declaraţii presei.

„Acum opt ani, pe 4 noiembrie, o zi specială (ziua de naştere a lui Traian Băsescu – n.red.), Daniel Morar s-a hotărât să se autosesizeze în dosarul Zambaccian, care reprezintă una dintre ofrandele oferite la un asemenea moment şi cred că cei opt ani de zile de hărţuială politică şi judiciară înseamnă mult prea mult pentru cei opt ani de guvernare”, a declarat Adrian Năstase.

Întrebat ce-i urează preşedintelui Băsescu de ziua lui, fostul premier a răspuns: „Nu-i urez nimic. Sunt convins că va avea ceea ce merită”.

Procurorii DNA susţin că, în perioada 2002 – 2004, în calitate de premier – cu atribuţii de coordonare a activităţii membrilor Guvernului, de numire a conducătorilor organelor de specialitate din subordinea Guvernului şi a altor persoane ce îndeplinesc funcţii publice, cu atribuţii de control în ce priveşte activitatea miniştrilor şi atribuţii de control asupra autorităţilor şi instituţiilor publice centrale şi locale prin Aparatul de lucru al primului ministru – Adrian Năstase ar fi primit, în mod direct şi prin intermediul Danielei Năstase, foloase necuvenite în valoare de aproximativ 630.000 de euro la cursul de schimb 2002/2004.

Aceste foloase constau în contravaloarea unor bunuri importate din China şi cheltuielile aferente acestor importuri, precum şi contravalorea unor lucrări efectuate la imobilele lui Năstase din localitatea Cornu şi din Bucureşti.

La 30 martie 2012, în acest dosar, Adrian Năstase a fost condamnat la trei ani de închisoare cu suspendare pentru şantaj, fiind achitat pentru luare de mită.

Soţia fostului premier, Dana Năstase, a fost condamnată atunci tot la trei ani de închisoare cu suspendare, pentru „participaţie improprie la folosirea de documente false la autoritatea vamală”, fiind achitată pentru complicitate la luare de mită şi şantaj.

Fostul şef al Inspectoratului de Stat în Construcţii Irina Paula Jianu a primit o pedeapsă de trei ani de închisoare cu executare.

DailyBusiness
România dă afară bugetari, dar angajăm masiv străini: 50.000 de permise de muncă în 7 luni din 2025
Spynews
Mara Bănică, vacanță fabuloasă în Maldive! Cazarea pe care a ales-o este un colț de rai și arată spectaculos | FOTO
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Înmormântarea lui Ion Iliescu. Cine i-a făcut cavoul, când are loc, cine participă și unde va fi depus sicriul. Programul oficial al funeraliilor
Capital.ro
Traian Băsescu, mesaj surpriză după moartea lui Ion Iliescu. Nimeni nu se aștepta: Respect!
Playtech.ro
Cât costă autorizația de construcție în 2025 și ce factori îți pot crește prețul
Adevarul
Relația tensionată dintre Ion Iliescu și Regele Mihai. Momentul în care regele a refuzat să-l salute pe fostul președinte
wowbiz.ro
Avem ULTIMA fotografie cu Ion Iliescu înainte de a muri: Era slab și îmbătrânit Cum arăta fostul președinte
Evz.ro
Exclusiv. Trupa HI-Q, 18 ani de succes nebun: Ce regretă Mihai Sturzu acum
Prosport.ro
„Milionari și bogătași îi scriu și îi oferă excursii în Europa”. Femeia care a declanșat isteria între bărbații cu bani după ce s-a despărțit de logodnic
kanald.ro
Taxă pe cearșaf în Mamaia. Cât costă să îți pui cearșaful pe plajă: „Nu mi se pare corect”
Cancan.ro
Ce pensie avea Ion Iliescu. A încasat o mică avere din indemnizația de la stat
Capital.ro
Ce boală l-a răpus pe Ion Iliescu. Starea de sănătate l-a măcinat pe fostul președinte în ultimii ani
StirileBZI
Românii strâng cureaua, Parlamentul toarnă în pahare! Se aruncă mii de euro pe whiskey și vin de lux
stirilekanald.ro
Ion Iliescu nu a avut copii, însă are un moștenitor. Cine este ”fiul secret” al fostului președinte și al soției sale, Nina
Primele detalii despre înmormântarea lui Ion Iliescu. Guvernul a stabilit pașii oficiali