Dan Voiculescu cere în instanţă închiderea Evenimentului Zilei

Dan Voiculescu a cerut în instanță închiderea ”Evenimentul Zilei”, a anunțat publicația.
Iulian Tudor
07 nov. 2013, 08:12
Dan Voiculescu cere în instanţă închiderea Evenimentului Zilei

Dan Voiculescu cere în instanţă închiderea publicaţiei Evenimentul Zilei. Potrivit Portalului Instanțelor de Judecată, solicitarea lui Voiculescu a fost înregistrată la Tribunalul Bucureşti, la data de 18 octombrie, Intact Production SRL cerând dizolvarea societăţii Editura Evenimentul şi Capital SRL.

După ce a publicat sute de articole despre problemele sale penale, omul de afaceri s-a adresat Justiţiei pentru a-şi îndeplini un vis mai vechi: închiderea EVZ. Aceleiaşi Justiţii de care a fugit pentru a nu răspunde pentru faptele de corupţie de care este acuzat.

În cererea de chemare în judecată sunt menţionaţi şi traşi la răspundere noii acţionari ai EVZ, dar se face referire la datoriile acumulate de trustul EEC în anii 2010 şi 2011.  Dan Voiculescu semnalează Justiţiei că „din analiza rezultatelor financiare înregistrate de societatea Editura Evenimentul şi Capital în anii 2010 şi 2011 şi publicate pe site-ul Ministerului de Finanţe Publice” rezultă că trustul a înregistrat pierderi, iar „activul net s-a diminuat la mai puţin de jumătate din valoarea capitalului social subscris”. Cererea de chemare în judecată cuprinde şi articolele din Legea 31/1990 în baza căreia firma Intact Production a familiei Voiculescu a deschis acţiunea împotriva EEC. La articolul 5 se precizează că: „orice persoană INTERESATĂ se poate adresa instanţei pentru a cere dizolvarea societăţii”. 

Dan Voiculescu a fost CONDAMNAT la cinci ani de închisoare cu executare pentru spălare de bani, în dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), decizia Tribunalului Bucureşti nefiind definitivă. Gheorghe Mencinicopschi a primit o pedeapsă de şase ani de închisoare cu executare.


DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
ML Vitebsk – U Craiova, meci decisiv pentru cariera lui Ștefan Baiaram. Ce club mare din Europa vine să-l urmărească pentru un transfer
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 8 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină în România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
De ce este Nicușor Dan la Summitul NATO de la Ankara și ce poate obține România. Miza uriașă de la Marea Neagră
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Timiș! Un bărbat a ajuns de urgență la spital, după impactul dintre un autoturism și un autotren
iamsport.ro
S-a înțeles cu FCSB și Florin Prunea a rămas șocat: 'Cel mai bun transfer de până acum din SuperLiga'
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?