Diagnosticarea greşită cu ADHD, un PERICOL pentru copii şi adolescenţi

Experţii avertizează cu privire la pericolul unei definiţii mai extinse a hiperactivităţii şi a tulburărilor de deficit de atenţie la copii şi care riscă să conducă la o diagnosticare şi tratament eronate şi potenţial periculoase, relevă un studiu apărut în revista medicală British Medical Journal (BMJ).
Iulian Tudor
08 nov. 2013, 08:15
Diagnosticarea greşită cu ADHD, un PERICOL pentru copii şi adolescenţi

Avertizarea survine în timp ce numărul pacienţilor trataţi pentru această patologie a crescut semnificativ în ultimii ani în majoritatea ţărilor occidentale. Potrivit autorilor articolului, numărul s-a dublat la copii, s-a cvadruplat la adolescenţii din Marea Britanie între 2003 şi 2008 şi a crescut cu 73% în Australia între 2000 şi 2011. 

VEZI ŞI Riscul de a dezvolta ADHD este mai mic în rândul copiilor care locuiesc în zone însorite

Numărul persoanelor cu această afecţiune s-a dublat în Olanda între anii 2003 şi 2007 şi a crescut constant în SUA între 1996 şi 2008, în principal la adolescenţii cu vârsta între 13 şi 18 ani. Principalul tratament este pe bază de metilfenidat (Ritalin, Concerta, Quasym…), un medicament apropiat de amfetamine şi ale cărui ‘beneficii pe termen lung rămân slab cunoscute’, potrivit autorilor studiului.

Medicamentul poate avea în schimb un efect toxic asupra ficatului şi poate stimula tendinţele sinucigaşe şi anorexia, chiar pe termen scurt.

Totuşi, puţini pacienţi suferă de deficit de atenţie cu hiperctivitate (TDAH) ‘severă’ – mai puţin de 14% în SUA -, majoritatea suferind de un TDAH ‘lejer sau moderat’, a cărui definire a evoluat în ultimii ani pentru a include din ce în ce mai multe cazuri. 

În Franţa, folosirea medicamentului Ritalin rămâne încă limitată, potrivit agenţiei pentru medicamente ANSM, chiar dacă numărul pacienţilor a crescut cu 71% între 2005 şi 2011, ajungând la 42.000, în timp ce numărul copiilor care ar putea fi afectaţi este estimat la 190.000 – 480.000.

În SUA, un adolescent din cinci, precum şi 11% dintre toţi copiii de vârstă şcolară suferă de TDAH, potrivit unor statistici federale date publicităţii în aprilie de publicaţia The New York Times. În anul 2010, 87% dintre copiii diagnosticaţi au fost trataţi cu psihostimulente ca Ritalin sau Adderall, un medicament de tipul amfetaminei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Topul românilor care vând cel mai bine în galeriile de artă. 71.000.000 de dolari s-au încasat pe o singură creație
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cât vor fi amenzile din 2026, după creşterea punctului? Ce urmează în Codul Rutier și cum îți faci calculele corect în 2026
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Se dau 30.000 de euro românilor care se mută în acest oraș
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet