Voinea: Creşterea accizei la carburanţi a fost o măsură pentru evitarea deflaţiei

Creşterea accizei la carburanţi a fost o măsură pentru evitarea deflaţiei, a declarat ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, după un forum economic, informează Mediafax. În opinia lui Voinea, deflaţia era un pericol mai mare decât cel al unei uşoare creşteri a inflaţiei întrucât din deflaţie nu se iese, generând şomaj şi recesiune.
Filip Stan
26 nov. 2013, 13:10
Voinea: Creşterea accizei la carburanţi a fost o măsură pentru evitarea deflaţiei

„Deflaţia este un pericol real, nu doar pentru România, toată Europa este în pragul deflaţiei, Europa îşi pune problema deflaţiei începând cu Germania. Din deflaţie nu se iese, Japoniei i-a luat 20 de ani să iasă din deflaţie şi apoi a venit peste ea criza globală. E mai periculoasă decât inflaţia”, a afirmat Voinea după Forumul Economic şi Comercial China – Europa Centrală şi de Est.

El a arătat că inflaţia ajută la creşterea economică, în timp ce deflaţia conduce la şomaj şi recesiune.

„N-am auzit de deflaţie care să ducă la creştere economică. În schimb, inflaţia câtă vreme este controlată ajută la creşterea economică, ajută veniturile bugetare”, a spus Voinea.

Ministrul a precizat că pericolul deflaţiei este mai mare decât cel al unei uşoare creşteri a inflaţiei, întrucât în deflaţie degeaba sunt preţuri mai mici pentru că firmele nu mai produc, nu-şi permit să vândă la preţuri mai mici decât costurile pe care le au cu producţia, generând astfel şomaj.

Întrebat de jurnalişti dacă creşterea accizei nu putea fi preluată de un buffer bugetar, Voinea a spus că rolul unui buffer este să fie păstrat.

„Luăm exemplul anului acesta: la a doua rectificare bugetară s-au tăiat 660 de milioane de lei de la cheltuielile cu dobânzile pentru că a fost de unde să se taie. Rolul rezervei e acela de a avea o plasă de siguranţă în cazul în care nu se realizează veniturile la buget. Şi atunci asta s-a şi făcut în octombrie, dacă n-aveam buffer-ul acela trebuia să mai tăiem 660 de milioane de lei de altundeva. Nu i-am taiat de nicăieri, sunt nişte cheltuieli care nu se mai puteau realiza că au scăzut dobânzile”, a explicat ministrul.

El a menţionat că în anii electorali este firesc să existe mai multe buffere decât în restul anilor pentru a evita, mai ales pe partea de dobânzi, „nervozitatea pieţelor”.

„În general, pieţele internaţionale au o anume valoare în ani electorali, nu vorbim de România, ci în general. Noi sperăm ca şi anul viitor randamentele la emisiunile noastre, intern şi extern, vor continua să scadă, dar este prudent să asumi şi posibilitatea unei creşteri a acestora”, a mai spus Voinea.

 

VEZI SI:

De la 1 ianuarie vom avea printre cei mai scumpi carburanţi din UE. Vezi cât vom plăti benzina şi motorina

 

 

 

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Fosta soție a lui Claudiu Niculescu, imagine de senzație. Blondina a încins imaginația bărbaților
Capital.ro
Bancnotele de care trebuie să te ferești. Regulă pentru românii care primesc lei sau euro în numerar
Playtech.ro
Parbrize sau parbrizuri, care este varianta de plural corectă? Greșeala pe care mulți români o fac fără să știe
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj