PDL a căpuşat LOTERIA ROMÂNĂ până în 2012

Un audit al Curţii de Conturi a stabilit că Loteria Română a încheiat ilegal mai multe contracte păguboase pentru achiziţia unor utilaje şi echipamente de care compania nu avea nevoie.
Filip Stan
23 dec. 2013, 08:43
PDL a căpuşat LOTERIA ROMÂNĂ până în 2012

Potrivit ultimului raport public al Curţii de Conturi, pentru anul 2012, Compania Naţională „Loteria Română” SA (CNLR) a pierdut milioane de euro prin contracte umflate şi achiziţii publice nejustificate. Controlul Curţii de Conturi a vizat perioada 2010-2012, când la conducerea CNLR s-a aflat Gheorghe Benea (PDL). Auditorii au stabilit că Loteria a aruncat pe apa sâmbetei peste 5 milioane de euro pentru achiziţia unor utilaje şi echipamente scumpe şi depăşite din punct de vedere tehnic care, ulterior, nici măcar nu au mai fost folosite.

Utilaje inutile la preţuri umflate
În iulie 2010, CNLR a contractat de la firma Heidelberger Druckmaschinen (Austria) două maşini automate de pliat lozuri şi două de nituit lozuri, în valoare de 2,5 milioane de euro. Potrivit auditorilor, contractul a fost supraevaluat. „Estimarea valorii achiziţiei nu s-a făcut conform legislaţiei privind achiziţiile publice. Totodată, s-a utilizat un curs valutar leu/euro supraevaluat, ceea ce a condus la majorarea valorii contractului”, precizează raportul de control.
Mai mult, utilajele nu erau conforme cu cerinţele caietului de sarcini. Deşi acestea trebuiau să funcţioneze ca o linie tipografică integrată, maşinile de nituit lozuri aveau o capacitate mult mai mică decât cele de pliat, făcându-le astfel inutilizabile, scrie adevarul.ro.

În ianuarie 2011, CNLR a mai dat un contract firmei Heidelberger, în valoare de 80.000 de euro, pentru achiziţia unui nou utilaj de nituit lozuri. Şi de data aceasta, susţin auditorii, achiziţia a fost supraevaluată şi inutilizabilă. „Utilajul nu avea capacitatea de producţie corelată cu parametrii tehnici prevăzuţi în contract. Recepţia utilajului a fost formală, în condiţiile în care nu a fost testat”, se arată în raportul de control.

Contracte cu repetiţie
În iulie 2011, conducerea Loteriei a decis să achiziţioneze alte utilaje similare cu cele cumpărate în 2010 şi care nu fuseseră folosite niciodată. Contractul, în valoare de 2,1 milioane de euro, a fost atribuit tot firmei Heidelberger Druckmaschinen. Potrivit Curţii de Conturi, Loteria a făcut jocurile pentru ca firma austriacă să obţină contractul. „Comisia de evaluare a acceptat oferta tehnică în condiţiile în care aceasta nu era conformă cu cerinţele caietului de sarcini”, se mai arată în raportul de audit.

Cum să pui pe butuci o companie profitabilă
Altădată una dintre cele mai profitabile companii ale statului, Loteria Română are profituri din ce în ce mai mici de la an la an. Cauza lipsei de performanţă a fost stabilită de Curtea de Conturi. „Modul defectuos de derulare a activităţii de achiziţii publice a avut un impact negativ asupra rezultatelor economico-financiare ale companiei, aferente anului 2012″, se menţionează în raportul de audit.
În 2009, Loteria Română a avut un profit net de 33 de milioane de euro, iar în 2010, 30 de milioane de eure. În 2011, profitul a scăzut cu o treime, ajungând la 20 de milioane de euro. Anul 2012 a fost cel mai slab pentru Loterie, profitul cifrându-se la doar 8 milioane de euro. În comparaţie, Loteria din Ungaria a adunat, în 2012, un profit de 191 de milioane de euro, iar cea din Polonia 322 de milioane de euro.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
Avertisment pentru cei cu bani pe card. Trebuie să aveți numerar în casă. Băncile nu au rezerve nelimitate. Situația în care cardul nu mai este funcțional
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde