Cel puţin 29 de persoane au murit într-un accident de autocar în Thailanda

Cel puţin 29 de persoane au fost ucise şi alte patru au fost grav rănite după ce autobuzul lor a ieşit de pe carosabil şi a căzut într-o prăpastie în nordul Thailandei, a transmis vineri poliţia.
Filip Stan
27 dec. 2013, 05:59
Cel puţin 29 de persoane au murit într-un accident de autocar în Thailanda

„Credem că şoferul a adormit”, a declarat pentru AFP Sukit Samana, responsabil al poliţiei din provincia Phetchabun.

Poliţia a confirmat că nu existau cetăţeni străini la bordul autobuzului inter-regional, mijloc de transport preferat de thailandezi însă foarte puţin utilizat de turişti.

Martorii care au semnalat accidentul poliţiei au declarat că autobuzul avea viteză mare înainte de accident.

„Am găsit 28 de corpuri în prăpastie, care are o adâncime de 30 de metri. O altă persoană a decedat la spital”, a adăugat responsabilul. Patru răniţi se află de asemenea în stare critică.

Acest accident survine în timp ce milioane de thailandezi pleacă la drum cu ocazia sărbătoririi Noului An.

Accidentele de transport sunt foarte frecvente în Thailanda care are una dintre cele mai ridicate rate ale numărului victimelor accidentelor auto.

Un raport recent al Organizaţiei mondiale a sănătăţii (OMS) evocă un număr de 38.1 morţi în medie în accidente auto pentru 100.000 de locuitori în Thailanda, faţă de 18.5 în Africa de Sud, comparativ.

Nerespectarea regulilor de circulaţie, inclusiv a numărului maxim de ore de muncă ale unui şofer, este una dintre explicaţiile pentru aceste statistici nefaste.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Bijuteria care se construiește într-un mare oraș din România! E cel mai mare proiect de acest tip din țară și a costat peste 70 de milioane de euro
Capital.ro
Românii nu-l uită pe Călin Georgescu. Planul care se pregătește: Să aduceți suverani adevărați!
Playtech.ro
Nume de familie 100% românești. De ce sunt atât de puţine, conform istoricilor
Adevarul
Inspecția Judiciară i-a răspuns unui clujean că este beneficiarul grevei magistraților pentru pensii: „E de-a dreptul sfidător”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Bombă! Gigi Becali a pus mâna pe telefon și a scos un jurnalist de pe post: 'Eram la Paris cu fata mea'
MediaFlux
Pericol major în România. Grad de risc ridicat în jumătate dintre locuințe
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume