Scandal la Steaua: Mulţi jucători, lăsaţi fără primele de Liga Campionilor

Steliştii au avut promis un bonus generos pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor, dar nu toţi au reuşit să-şi încaseze banii.
Daniel Spătaru
24 ian. 2014, 15:38
Scandal la Steaua: Mulţi jucători, lăsaţi fără primele de Liga Campionilor

Cele mai celebre cazuri dintre roş-albaştri care au rămas fără primele de Ligă sînt Gabi Iancu şi Stefan Nikolici. „Eu şi Iancu am fost amendaţi cu 120.000 de euro şi n-am luat prima de calificare în grupele Ligii Campionilor”, spunea Nikolici după despărţirea de Steaua.

Adrian Cristea a explicat într-un interviu pentru Fanatik cum a fost posibilă o asemenea situaţie: „Eu sînt un caz norocos, că am stipulată această clauză în contract, spre deosebire de majoritatea băieţilor de la Steaua, care nu au trecut aşa ceva în acte. Eu am discutat direct cu Gigi Becali!”

În prezent, „Prinţul” se judecă la comisii cu clubul Steaua pentru prima de calificare în Ligă. Dacă n-ar fi avut trecută în contract clauza, fotbalistul ar fi fost la mîna conducerii roş-albaştrilor, care putea decide să nu-i mai acorde bonusul, aşa cum e posibil şi în cazul altor jucători.

După plecarea celor doi la Sevilla şi Tottenham, s-a speculat că şefii Stelei nu le-au dat prima de calificare în Ligă şi nici nu le va fi acordat în viitor acest bonus, considerîndu-se că cei doi şi-au încheiat socotelile cu clubul. Cîte 200.000 de mii de euro ar fi trebuit să primească Rusescu şi Chiricheş după calificarea Stelei în grupele Ligii.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ea e marea câștigătoare! Țara care va trimite 5 echipe în Champions League după victoria lui Rayo Vallecano
Capital.ro
Interdicție în bloc sau în spațiile publice după ora 22:00. Legea prevede amenzi și chiar închisoare. Regula pe care mulți o ignoră
Playtech.ro
Sunt obligați taximetriștii și șoferii de ridesharing să aibă scaun pentru copii în mașină? Ce prevede legea
Adevarul
Economistul care a prezis crizele trecute avertizează: Recesiunea este inevitabilă în 2026 și urmează o corecție majoră pe bursă
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiețel de trei ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână, în județul Bacău. Salvatorii nu au mai putut face nimic
iamsport.ro
Banciu, verdict dur despre cel mai puternic om al lumii: ”Este un psihopat!”
MediaFlux
Pace în Ucraina de la miezul nopții. Putin se pregătește să sărbătorească Ziua Victoriei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi