Cum arată avionul de 2 milioane de dolari, pe care Ion Ţiriac l-a donat statului pentru misiuni umanitare

Omul de afaceri Ion Ţiriac şi o bancă au donat Inspectoratului General de Aviaţie câte un avion turbojet. Avioanele sunt destinate pentru misiuni umanitare în situaţii de urgenţă.
Iulian Tudor
29 ian. 2014, 08:07
Cum arată avionul de 2 milioane de dolari, pe care Ion Ţiriac l-a donat statului pentru misiuni umanitare

Omul de afaceri Ion Ţiriac a declarat, marţi seară, că avionul pe care îl donează SMURD este unul model Cessna Citation V, echipat medical şi verificat periodic din punct de vedere tehnic, despre care secretarul de stat Raed Arafat spune că este superior celui pe care îl are Serviciul în prezent.

Invitat într-o emisiune a postului Sport.ro, Ţiriac a precizat că aeronava de care va beneficia Serviciul Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD) este una performantă, cu reacţie, care „acoperă toată Europa, fără probleme”.

„Eu şi cu familia mea am hotărât, nu acum, ci mai demult, înainte de acest accident (tragedia aviatică din Apuseni – n.r.) sau nenorocire, să facem ceva. (…) Am hotărât să-l donăm Ministerului Sănătăţii, SMURD-ului, oamenilor care fac racolajul de organe. Dacă ei au hotărât să o dea publicităţii (informaţia privind donaţia – n.r.), să o dea. Eu am fost la domnul Dragnea (vicepremierul Liviu Dragnea – n.r.), cu domnul Arafat, hai să-l trecem, cui îl trecem? SMURD-ului, probabil. Probabil că trecerea se face la entitatea Ministerului de Interne care răspunde de flotă. Este un jet care acoperă toată Europa fără probleme, zboară la 43.000 de picioare, asta înseamnă cu vreo cinci-şase mii de picioare mai sus decât orice linie aerienă”, a explicat Ion Ţiriac.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți