Romtrans a închiriat un depozit de la Aviva Investors

Fondul de investiții Aviva Investors, care dispune de un portofoliu de proprietăți de 200.000 metri pătrați în toată Europa estică, a închiriat un spațiu de 5.200 metri pătrați companiei DB Schenker Romtrans în proiectul Phoenix Logistic Center.
Andrada Ghira
25 ian. 2012, 10:43
Romtrans a închiriat un depozit de la Aviva Investors

Phoenix Logistic Center se întinde pe 4,3 hectare de teren și cuprinde 22.000 de metri pătrați de spații de depozitare și birouri. În proiect mai este disponibilă spre închiriere o suprafață de  16.800 metri pătrați, potrivit Jones Lang LaSalle, compania care a intermediat tranzacția.

Depozitul a fost cumpărat de Aviva Investors în 2004 și este situat în zona de vest a Bucureștiului, la intersecția autostrăzii A1 cu șoseaua de centură. În total, centrul logistic cuprinde 22.000 metri pătrați de spații de depozitare, inclusiv birouri.

DB Schenker a achiziționat cel mai mare transportator din România- Romtrans în 2008, fiind în prezent o corporație cu cca 91.000 de angajați în peste 130 de locații la nivel mondial.

Printre chiriașii spațiilor logistice din zona de vest se numără Lidl Distribution Center, Otter Logistics, Avon și Pepsi Americas, hipermarketul Carrefour, Militari Shopping Center (Praktiker, Domo), ACT Cold Storage, Peugeot și Volvo.

„Noile dezvoltări logistice vor fi constituite în principal din construcții la cerere (build-to-suit), foarte puține dezvoltări fiind speculative în București și la nivel national, în continuare din cauza lipsei finanțării. Se așteaptă ca serie de dezvoltatori noi să înceapă deja lucrările la proiecte de tipul build-to-suit în orașe precum București, Timișoara, Pitești și Ploiești. Nivelul chiriei contractuale este preconizat a rămâne stabil cu o ușoară tendință descrescătoare în semestrul al doilea al anului, situându-se în intervalul 3,5-4,15 euro, cu o rată de neocupare scăzând la 11-12% la nivelul orașului București. Credem că viitorii chiriași vor deveni mai selectivi în privința locațiilor lor logistice, ca rezultat al problemelor de infrastructură”, a declarat Irina Iliescu, senior consultant în cadrul departamentului industrial al Jones Lang LaSalle (JLL).

Anul trecut, departamentul industrial-logistic al Jones Lang LaSalle a încheiat zece tranzacții, în suprafață totală de 76.000 metri pătrați către companii internaționale de genul The Toro Company, Nestle, Procter & Gamble, Heineken, Honeywell, Interpart Romania și Automotive Wiring Systems.

 

 

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Exit Poll, ora 17.00 – Alegeri Prezidențiale 2025, turul 1. Rezultate surpriză în numărătoarea CURS, AVANGARDE și ARA. Update
Capital.ro
Reguli noi pentru ITP. Ordin direct de la UE. Se va aplica vehiculelor mai vechi de 10 ani
Playtech.ro
Vârsta de pensionare în funcție de data nașterii: Află când te poți retrage din activitate
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Cum a evoluat apetența românilor pentru vot în 35 ani de democrație. În 2025, cel mai mare număr de secții în diaspora
wowbiz.ro
Doliu în familia Mariei Ciobanu! Mesajul sfâeșietor al interpretei de muzică populară
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Prognoza meteo aduce vești proaste pentru România. Uită de soare!
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Cine este ultima persoană cu care a vorbit Răzvan înainte să se înece în lacul Colibița! Ies la iveală detalii cutremurătoare: „Mi-a mulțumit că i-am trimis bani”
Cancan.ro
Zamfirița din Brașov s-a mutat în Italia și, într-o zi, s-a trezit cu Papa Francisc la ușă. Ce i-a cerut și câți bani i-a dat suveranul pontif
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. Ionuț Dolănescu a dat vestea: Azi ne a părăsit...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Pensiile care se dublează începând din luna mai. Românii care vor primi bani retroactiv
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Generalul cu cea mai mare pensie din MApN. Câștigă mai mult decât Nicolae Ciucă sau președintele interimar Ilie Bolojan