Ministerul de Externe avertizează: Atenţie la călătoriile în Bosnia şi Herţegovina, au loc proteste

Ministerul Afacerilor Externe a emis sâmbătă o atenţionare de călătorie pentru cetăţenii români care doresc să se deplaseze în Bosnia şi Herţegovina, din cauza acţiunilor de protest desfăşurate, în prezent, pe teritoriul acestui stat, transmite Agerpres.
Filip Stan
08 feb. 2014, 11:05
Ministerul de Externe avertizează: Atenţie la călătoriile în Bosnia şi Herţegovina, au loc proteste

Potrivit unui comunicat MAE, în localităţile Tuzla, Sarajevo, Zenica, Bihac, Kakanj Mostar au avut şi au loc ample demonstraţii.

‘Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetăţenilor români să evite prezenţa în zonele în care se desfăşoară manifestaţii şi să urmărească, permanent, recomandările autorităţilor locale’, se arată în comunicatul citat.

În oraşele Tuzla, Sarajevo, Zenica, Bihac, Kakanj şi Mostar, au avut şi au loc ample demonstraţii. O manifestaţie contra sărăciei şi şomajului a luat o turnură violentă vineri la Tuzla (în nord-estul Bosniei), unde protestatarii au pătruns în sediul administraţiei cantonale, pe care l-au vandalizat şi incendiat. În capitala Sarajevo, manifestanţii au incendiat sediul preşedinţiei.

Mişcările de protest, începute miercuri, sunt fără precedent de la încheierea războiului intercomunitar din perioada 1992-1995 şi sunt provocate de degradarea nivelului de trai în această ţară, unde rata oficială a şomajului este de 44%.

DailyBusiness
Alertă alimentară în mai multe magazinele din România. Un condiment folosit în toate bucătăriile a fost retras de urgență
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Tzancă Uraganu a fentat ANAF de milioane de euro. Cum au ajuns banii făcuți pe YouTube într-o firmă din Luxemburg. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă cărțile de identitate din octombrie. Statul care trece la buletinul electronic
Playtech.ro
Tabel cu bolile pentru pensionare pe caz de boală 2025. Afecțiunile acceptate oficial și cum se calculează pensia
Adevarul
Scenariu de coșmar - Dronele din Polonia, doar o diversiune, România ar fi ținta reală. Șeful generalilor: „Acțiunea rușilor a fost deliberată”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
La mulți ani, David Popovici! Campionul mondial la 200 de metri liber împlinește 21 de ani: „De ziua mea nu vreau cadouri”
Cancan.ro
S-a aflat! El este bărbatul care l-a ucis pe Auraș în lupta de stradă de la Craiova. Cu ce se ocupă tânărul
iamsport.ro
Bătută crunt de Imane Khelif, pugilista acuzată că ar fi bărbat, acum a rupt tăcerea: ”O rană infectată sângerează și doare”
MediaFlux
Ministrul Apărării face declarații oficiale cu privire la plecarea românilor la războiul din Ucraina!
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Ce ascunde Elena Udrea. Secretele nebănuite ținute bine de fostul ministru. „Știe multe. N-a ciripit nimic!”