Populaţia României este în continuă scădere

Populaţia României a scăzut, în decembrie 2013, cu 9.885 de persoane, la fel ca în luna precedentă, când aceasta s-a redus cu 5.477 de persoane, relevă datele provizorii ale Institutului Naţional de Statistică.
Iulian Tudor
10 feb. 2014, 09:57
Populaţia României este în continuă scădere

În decembrie, s-a înregistrat naşterea a 14.149 de copii, cu 782 mai puţini decât în noiembrie, iar numărul persoanelor ale căror decese au fost înregistrate a fost de 24.034, cu 3.626 mai multe decât în luna precedentă.

Astfel, sporul natural provizoriu a fost negativ în luna decembrie, de 9.885 persoane (decedaţii având un excedent faţă de născuţii-vii), la fel ca în luna noiembrie (5.477 de persoane).

Numărul deceselor copiilor cu vârstă sub un an, înregistrate în luna decembrie a fost de 123 (8,7 copii sub un an la 1.000 de născuţi-vii), rata fiind în creştere faţă de luna noiembrie, când a fost de 8,6 copii sub un an la 1.000 născuţi-vii.

În ceea ce priveşte numărul căsătoriilor efectuate în decembrie, la oficiile de stare civilă s-au înregistrat 4.187 de căsătorii, cu 1.925 mai puţine decât în noiembrie.

Numărul divorţurilor pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive şi conform Legii nr. 202/2010 s-a ridicat la 2.240, în decembrie, cu 273 mai multe decât în luna noiembrie.

Comparativ cu decembrie 2012, în ultima lună din 2013 numărul născuţilor-vii a fost mai mic cu 1.561, iar numărul persoanelor care au decedat a fost cu 1.719 mai mare.

Astfel, sporul natural a fost negativ în luna decembrie 2013, de 9.885 de persoane, întocmai ca în luna decembrie 2012 (6.605 persoane).

Numărul copiilor cu vârstă sub un an care au decedat a fost cu 22 mai mic decât în luna decembrie 2012.

În decembrie 2013, numărul căsătoriilor a fost cu 255 mai mare decât în aceeaşi lună din anul precedent. Prin hotărâri judecătoreşti definitive şi conform Legii nr. 202/2010 s-au pronunţat cu 249 mai puţine divorţuri în luna decembrie 2013 decât în luna decembrie 2012.

DailyBusiness
VIDEO Furtună devastatoare la Sinaia. Acoperișuri smulse, copaci căzuți și DN1 blocat de vijelie
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Cât ia Andra Măruță pentru un concert de o oră, în iulie 2025: Tu muncești un an și nu câștigi suma asta!
Fanatik.ro
Şefa Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se pensionează la 53 de ani, în plin scandal legat de pensiile speciale!
Capital.ro
Călin Georgescu, îngrozit. A anunțat imediat după arestare: Ca tată, aceste subiecte sensibile...
Playtech.ro
Cât plăteşti pentru un coş de cumpărături la Lidl, în Grecia? Doi români au făcut testul, au rămas fără cuvinte
DailyBusiness
Premierul Ilie Bolojan, indignat de situaţia aberantă a sporurilor în cascadă din ministere: „Un funcţionar de execuţie ajunge să câştige mai mult decât un ministru”
Adevarul
Ce ascunde mesajul lui Viktor Orban pentru România
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Doliu în teatrul românesc. O actriță celebră a murit
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Cutremur în această dimineață în România! În ce zonă s-a produs
Cancan.ro
Andreea Marin confirmă DESPĂRȚIREA de Adrian Brîncoveanu: 'Este adevărat, eu am luat hotărârea!' 😲
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Capital.ro
S-a stins cea mai iubită și apreciată actriță ale scenei și filmului românesc. O țară întreagă o plânge. Nu va fi uitată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Înregistrare bombă! Trump se lăuda că a amenințat că va bombarda Moscova dacă Putin va ataca Ucraina
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
PORR nu încetinește ritmul pe Autostrada Sibiu – Pitești! Imaginile din șantier te vor surprinde (VIDEO)