Corlăţean: Am făcut apel la PE să ratifice de urgenţă Acordul de Asociere Republica Moldova – UE

Ministrul de Externe, Titus Corlăţean, a declarat, marţi, că a cerut Parlamentului să ratifice printr-o procedură de urgenţă Acordul de Asociere UE - Republica Moldova, transmite Mediafax. Acest acord va fi votat în PE, la 25 februarie, şi va primi apoi şi acordul Consiliului.
Filip Stan
11 feb. 2014, 15:58
Corlăţean: Am făcut apel la PE să ratifice de urgenţă Acordul de Asociere Republica Moldova - UE

Apelul a fost adresat în cadrul unei discuţii avute de ministrul Titus Corlăţean cu membrii comisiilor de politică externă din Senat şi Camera Deputaţilor.

Ministrul de Externe i-a informat pe parlamentari în legătură cu concluziile reuniunii Consiliului Afaceri Externe de luni privind Parteneriatul Estic şi traseul european al Republicii Moldova.

„Am confirmat colegilor din Parlament (…) faptul că Republica Moldova este, potrivit graficului discutat, în termenele stabilite pentru semnarea Acordului de Asociere şi, respectiv, Acordului de Liber Schimb cel mai târziu la sfârşitul lunii august anul acesta, cu perspectiva clară a ratificării în Parlamentul moldovean în prima parte a acesteri toamne, ceea ce adaugă o piesă importantă caracterului ireversibil al traseului european pentru R. Moldova”, a declarat Titus Corlăţean, după întrevederea cu membrii comisiilor reunite.

Totodată, Corlăţean le-a transmis parlamentarilor faptul că procedura de eliminare a vizelor pentru cetăţenii moldoveni în spaţiul european „avansează de o manieră foarte bună”. „Mâine va fi exprimat un vot în Comisia de specialitate a PE (LIBE – n.r.) şi sperăm – dacă toate lucrurile decurg normal – ca pe 25 februarie, în plenul PE, să fie dat votul final”, a spus şeful diplomaţiei.

Ministrul Corlăţean a mai spus că le-a cerut parlamentarilor aprobarea rapidă a Acordului de Asociere UE – Republica Moldova, după încheierea procedurilor la nivel european.

DailyBusiness
Mesele cu carne, un lux pentru milioane de europeni. Unde se clasează România în clasamentul Uniunii Europene
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Andreea Marin, dezvăluiri neașteptate despre viața sentimentală! „Nu trebuie să fie…“
Fanatik.ro
Suma uluitoare investită de Paul Pescobar în turismul balnear din România. Câți bani vrea să bage în stațiunea Techirghiol, vestită pentru nămolul terapeutic
Capital.ro
Marele artist al României a plecat să dea reprezentație pe scena cerului. Un mare şi smerit actor! Aplauzele rămân pentru eternitate
Playtech.ro
Cum vinzi un teren intravilan în România, dar extravilan. Când este obligatorie procedura pentru dreptul de preempțiune
Adevarul
Spitalele franceze, în alertă. Mărturia unui medic român despre pregătirile pentru un eventual conflict în Ucraina
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Preț carburanți joi, 4 septembrie 2025: Cât costă un litru de benzină și motorină astăzi
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Mircea Lucescu, acuzat că i-a distrus cariera unui antrenor român: ”Mă făcea Ferguson, apoi suna să nu fiu numit în funcție”
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica privind prețurile pentru luna septembrie. Toți consumatorii sunt afectați
stirilekanald.ro
Cine sunt soții care și-au pus capăt zilelor împreună. S-au aruncat în gol de la etajul trei
substantial.ro
De ce apar mirosurile neplăcute în acele zone? 4 motive pe care toate femeile ar trebui să le cunoască